REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY. Odpowiedź pracowników banku na oświadczenia zarządu

SANOK / PODKARPACIE. Na naszą skrzynkę mailową wpłynęło oświadczenie przedstawicieli Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A. Jest to odpowiedź na oświadczenia zarządu banku w sprawie sporu zbiorowego oraz strajku ostrzegawczego, który odbył się we wtorek. Publikujemy ten dokument.

SPROSTOWANIE DO OŚWIADCZEŃ ZARZĄDU BANKU NOWEGO BFG S.A.
(pisownia oryginalna)

Jako Zarząd organizacji Związkowej nie zgadzamy się z przekazanymi mediom informacjami odnośnie organizacji strajku już po pierwszym dniu mediacji, wyjaśniamy, że rozmowy z Zarządem prowadzone były już w marcu br. i nie przyniosły żadnego efektu czego skutkiem było przystąpienie do Sporu Zbiorowego w dniu 25 maja 2021.

W czasie Sporu Zbiorowego przeprowadzono wiele rozmów które również nie doprowadziły do porozumienia jak również mediacje przeprowadzone 19 lipca br. czego skutkiem był strajk ostrzegawczy przeprowadzony w dniu 20 lipca br. Stanowczo podkreślamy że strajk nie był wynikiem nie uzyskania porozumienia podczas rozmów przeprowadzonych wyłącznie w dniu 19 lipca – rozmowy trwały już od początku tego roku.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy schemat wydarzeń:

Na każdym ze spotkań, które toczą się od początku sporu zbiorowego, czy też od początku tego roku słyszymy jaką instytucją jest Bank, jakiego rodzaju – jakby pracownicy nie wiedzieli jaka jest funkcja Banku Pomostowego. Na każdym spotkaniu słyszymy, że potrzebny jest czas, że decyzje są podejmowane kolegialnie, że potrzebny jest: namysł, rozmowa, przygotowanie oferty, rozważenie
jej itp. Gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy ta informację to zareagowaliśmy tak jak należało, gdy pracodawca zawnioskował o prolongatę kolejnego spotkania za 10 dni roboczych, po to aby mógł przygotować swoje propozycje, to przyjęliśmy tą prośbę i umówiliśmy spotkanie kiedy Bankowi było to dogodne.

Zrobiliśmy to w sposób oczywisty. Fakty są takie, że 28 czerwca blisko miesiąc temu odbyło się ostatnie spotkanie w sprawie rokowań podczas, którego usłyszeliśmy po raz kolejny, że potrzebna jest: Rada Nadzorcza, konsultacje, namysł i tym podobne elementy. Po blisko miesiącu usłyszeliśmy to samo i był to bardzo wyraźny dla nas sygnał jakie jest stanowisko pracodawcy, jaki jest styl prowadzenia rozmów i czy zależy na zawarciu porozumienia czy nie.

Zabiegaliśmy o rozmowy z pracodawcą na wielu poziomach, na przyśpieszeniu mediacji, wyborze mediatora i zostawiliśmy pełną swobodę wyboru mediatora spośród osób które zaproponowaliśmy
lub proponowaliśmy inne rozwiązania . Szliśmy na rękę w każdym temacie, w którym pracodawca potrzebował czasu i dogodności, a spotkaliśmy się z obstrukcją w procesie rokowań.

Natomiast chcielibyśmy poinformować, że w czasie mediacji udało nam się opracować zbliżone stanowiska w zakresie przedmiotu negocjacji, które za zgodą obu stron w dniu 20 lipca br o godz. 8:13 zostało przesłane do pracodawcy z prośbą o przesłanie uwag.

O godz. 11.56, a więc na cztery minuty przed upływem terminu, który ustaliśmy dla zdecydowania, czy podejmujemy strajk, czy nie, wpłynęło do nas stanowisko zarządu banku. Otrzymaliśmy tekst bez zaznaczonej edycji zmian, w ekstremalnie krótkim czasie i nie umieliśmy zidentyfikować wszystkich wprowadzonych poprawek.

Te natomiast, które rozpoznaliśmy budzą największe wątpliwości, bo zawierają w sobie przepisy, które mogą pozbawić pracowników podwyżek i wynagrodzeń. Brak gwarancji podwyżek nie pozwolił nam na warunki przedstawione przez pracodawcę.

Zgodnie z planem podjęliśmy akcję strajkową, bo PRZEZ 2 MIESIĄCE PRACOWNICY BYLI IGNOROWANI, A PRACODAWCA GRAŁ NA CZAS. Ten czas dla pracodawcy się zakończył. Albo będziemy mieli do czynienia szybko z porozumieniem albo ze strajkiem generalnym.

Zarząd Organizacji Zakładowej

Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego
Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Do właścicieli banku zwrócimy się z prośbą o ustosunkowanie się do oświadczenia przedstawicieli pracowników.

źródło: materiały nadesłane


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Protesty pracowników dawnego PBSu. Czy dojdzie do strajku generalnego?

SANOK. Pracownicy dawnego PBSu wyszli na ulicę! (VIDEO, ZDJĘCIA)

VIDEO 1

VIDEO 2

VIDEO 3

 Przypomnijmy, że we wtorek 20 lipca, w godzinach 13:00-15:00 pracownicy Banku Nowego BGF (dawniej PBS Sanok) przystąpili do strajku i przestali obsługiwać klientów. To efekt sporu zbiorowego podjętego przez Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. Przedstawiciel związku mówił nam, że pracownicy mają dość niepoważnego traktowania przez pracodawcę. – Załoga jest zbulwersowana. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową i cały czas dokładane są im nowe obowiązki wiążące się z coraz większą odpowiedzialnością – przekazywał w ubiegłą sobotę w rozmowie z naszym reporterem Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Wszystko zaczęło się od przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok, do której doszło w styczniu 202o roku. Przejęcie banku było olbrzymim zaskoczeniem dla wielu pracowników. Informacje o przymusowej restrukturyzacji PBSu przekazywaliśmy na bieżąco publikując każdą istotną wiadomość. Między innymi tutaj: SANOK: Bank PBS czasowo zawieszony! Trwa przymusowa restrukturyzacja (FOTO).

Strajk w Banku Nowym BFG S.A. zostaje podjęty ponieważ negocjacje w ramach sporu zbiorowego OPZZ Konfederacji Pracy nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Pomimo prób sprawnego prowadzeni negocjacji z pracodawcą spotykamy się z obstrukcją tego procesu. W takim przypadku, gdy brak jest realnego partnera do rozmów, sięgamy do gwarantowanego konstytucyjnie, prawa do strajku – czytaliśmy w komunikacie zapowiadającym wtorkową przerwę w świadczeniu pracy przez załogę byłego PBSu.

Na czym konkretnie polega spór pracowników z pracodawcą?

Pracownicy nie są poważnie traktowani przez zarząd banku. Jesteśmy zbulwersowani i to uczucie narasta. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową, a mają coraz więcej obowiązków i ponoszą coraz większą odpowiedzialność za to, co robią. Po restrukturyzacji kolejki w banku wcale się nie zmniejszyły – zaznacza Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Do kwestii zaplanowanego strajku pracowników odniósł się Bank Nowy BFG.

– Potwierdzamy istnienie sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi. Byliśmy i jesteśmy otwarci na rozmowy, jednak postulaty strony pracowniczej muszą być realistyczne i uwzględniające sytuację finansową banku, a także jego specyficzny charakter instytucji pomostowej, na którą nałożone są ograniczenia w prowadzeniu działalności bankowej. Zgodziliśmy się na zaproponowanego przez związki zawodowe mediatora – czytamy z kolei w oświadczeniu wydanym przez Bank Nowy BFG jeszcze przed wtorkowym strajkiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

We wtorek strajk pracowników byłego PBSu! „Nie traktuje się nas poważnie”

SANOK: Mediacje w banku. Wydano oświadczenie

SANOK. Czy strajk pracowników dawnego PBSu zostanie odwołany? Jest wstępne porozumienie

Będzie strajk pracowników banku! Ostatecznie nie osiągnięto porozumienia

22-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)