REKLAMA
REKLAMA

Czy czołg znajdujący się nad Sanem powinien zostać usunięty z krajobrazu Sanoka? (ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. W związku ze zbrodniczą inwazją militarną Rosji na Ukrainę, w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat pomnika czołgu T-34/85, który od 1982 roku stoi nad Sanem, przy ul. Białogórskiej w Sanoku. O usunięcie czołgu zawnioskował za pośrednictwem Facebooka Ryszard Rygliszyn, Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku.

W związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zwracam się w swoim i imieniu wielu sanoczan do pana posła Piotra Uruskiego, pana burmistrza Tomasza Matuszewskiego i wszystkich radnych w Sanoku o usunięcie pomnika czołgu z ulicy Białogórskiej w Sanoku. Trzeba ten złowrogi złom własność rosyjskiego okupanta unicestwić. Na niego jest miejsce pod kremlowskim murem, a nie w tak pięknym miejscu nad Sanem w pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – napisał na swoim profilu Ryszard Rygliszyn, pomysłodawca oraz inicjator zbiórki na tablicę upamiętniającą zamordowanych Żołnierzy Niezłomnych umieszczonej później na sanockim Rynku.

Pod postem wywiązała się dyskusja. Niektórzy internauci popierają apel, inni zwracają uwagę, że nie jest to czołg produkcji rosyjskiej, a pomnik odsłonięty w ramach kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 1982 roku.

Jednym z rozwiązań mogłaby być sprzedaż pomnika. Pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na pomoc Ukrainie – dodaje Ryszard Rygliszyn.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Zapraszamy do zabrania głosu w ANKIECIE oraz w komentarzach.

Pomnik czołgu T-34/85 znajduje się przy ulicy Białogórskiej w dzielnicy Wójtostwo, tuż obok mostu na Sanie łączącego lewobrzeżny Sanok z Białą Górą, w miejscu gdzie przebiegała niemiecko-radziecka granica ustalona 17 września 1939 roku. Stanowi go czołg T-34/85, odsłonięty w ramach kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty podczas obchodów Święta Wojska Polskiego 12 października 1982 w związku z obchodami 39. rocznicy powstania ludowego Wojska Polskiego i 38. rocznicy bitwy pod Lenino. W zamierzeniu twórców miał stanowić upamiętnienie zwycięskiego szlaku bojowego Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą, bandami UPA i reakcyjnym podziemiem. Eksponat pochodził z 26 Pułku Czołgów Średnich, który po 1945 stacjonował w dzielnicy Olchowce.

foto (2): Red.

Przypomnijmy, że 15 września 2016 roku na Placu Harcerskim w Sanoku zdemontowano pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Czerwonej. Obiekt zniknął z krajobrazu miasta po 72 latach istnienia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz materiału filmowego. 

SANOK: Radziecki pomnik zniknął z sanockiego parku. „Nareszcie. Godził w nasze poczucie dumy narodowej” (FILM, ZDJĘCIA)

Z kolei 9 kwietnia 2021 roku pomnik wdzięczności Armii Czerwonej nazywany również pomnikiem Żołnierzy Radzieckich zniknął z centrum Leska. Na Placu Kościuszki stał od lipca 1945 roku.

LESKO. Wyburzono pomnik wdzięczności Armii Czerwonej (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

źródło: Red., Ryszard Rygliszyn – Fb, Wikimedia Commons

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

O pomocy Polaków słyszą na całym świecie! BBC w Ustrzykach Dolnych (VIDEO, FOTO)

screen z materiału BBC News

SANOK solidarny z UKRAINĄ! Wzruszające gesty na Rynku (VIDEO, ZDJĘCIA)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Byliśmy z kamerą na granicy! Przejmujące relacje z UKRAINY! (VIDEO)

CARITAS: Apel o pomoc dla Ukrainy!

FUNDACJA CZAS NADZIEI. Uruchomiono konto na pomoc dla rodzin uciekających z Ukrainy


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

Czy czołg znad Sanu powinien zniknąć z Sanoka?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (216)
NIE (765)
Zagłosuj.
28-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij