REKLAMA
REKLAMA

Czy czołg znajdujący się nad Sanem powinien zostać usunięty z krajobrazu Sanoka? (ANKIETA)

SANOK / PODKARPACIE. W związku ze zbrodniczą inwazją militarną Rosji na Ukrainę, w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat pomnika czołgu T-34/85, który od 1982 roku stoi nad Sanem, przy ul. Białogórskiej w Sanoku. O usunięcie czołgu zawnioskował za pośrednictwem Facebooka Ryszard Rygliszyn, Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku.

W związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zwracam się w swoim i imieniu wielu sanoczan do pana posła Piotra Uruskiego, pana burmistrza Tomasza Matuszewskiego i wszystkich radnych w Sanoku o usunięcie pomnika czołgu z ulicy Białogórskiej w Sanoku. Trzeba ten złowrogi złom własność rosyjskiego okupanta unicestwić. Na niego jest miejsce pod kremlowskim murem, a nie w tak pięknym miejscu nad Sanem w pobliżu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – napisał na swoim profilu Ryszard Rygliszyn, pomysłodawca oraz inicjator zbiórki na tablicę upamiętniającą zamordowanych Żołnierzy Niezłomnych umieszczonej później na sanockim Rynku.

Pod postem wywiązała się dyskusja. Niektórzy internauci popierają apel, inni zwracają uwagę, że nie jest to czołg produkcji rosyjskiej, a pomnik odsłonięty w ramach kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w 1982 roku.

Jednym z rozwiązań mogłaby być sprzedaż pomnika. Pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na pomoc Ukrainie – dodaje Ryszard Rygliszyn.

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Zapraszamy do zabrania głosu w ANKIECIE oraz w komentarzach.

Pomnik czołgu T-34/85 znajduje się przy ulicy Białogórskiej w dzielnicy Wójtostwo, tuż obok mostu na Sanie łączącego lewobrzeżny Sanok z Białą Górą, w miejscu gdzie przebiegała niemiecko-radziecka granica ustalona 17 września 1939 roku. Stanowi go czołg T-34/85, odsłonięty w ramach kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty podczas obchodów Święta Wojska Polskiego 12 października 1982 w związku z obchodami 39. rocznicy powstania ludowego Wojska Polskiego i 38. rocznicy bitwy pod Lenino. W zamierzeniu twórców miał stanowić upamiętnienie zwycięskiego szlaku bojowego Wojska Polskiego z hitlerowskim najeźdźcą, bandami UPA i reakcyjnym podziemiem. Eksponat pochodził z 26 Pułku Czołgów Średnich, który po 1945 stacjonował w dzielnicy Olchowce.

foto (2): Red.

Przypomnijmy, że 15 września 2016 roku na Placu Harcerskim w Sanoku zdemontowano pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Czerwonej. Obiekt zniknął z krajobrazu miasta po 72 latach istnienia. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz materiału filmowego. 

SANOK: Radziecki pomnik zniknął z sanockiego parku. „Nareszcie. Godził w nasze poczucie dumy narodowej” (FILM, ZDJĘCIA)

Z kolei 9 kwietnia 2021 roku pomnik wdzięczności Armii Czerwonej nazywany również pomnikiem Żołnierzy Radzieckich zniknął z centrum Leska. Na Placu Kościuszki stał od lipca 1945 roku.

LESKO. Wyburzono pomnik wdzięczności Armii Czerwonej (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

źródło: Red., Ryszard Rygliszyn – Fb, Wikimedia Commons

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

O pomocy Polaków słyszą na całym świecie! BBC w Ustrzykach Dolnych (VIDEO, FOTO)

screen z materiału BBC News

SANOK solidarny z UKRAINĄ! Wzruszające gesty na Rynku (VIDEO, ZDJĘCIA)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Byliśmy z kamerą na granicy! Przejmujące relacje z UKRAINY! (VIDEO)

CARITAS: Apel o pomoc dla Ukrainy!

FUNDACJA CZAS NADZIEI. Uruchomiono konto na pomoc dla rodzin uciekających z Ukrainy


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

Czy czołg znad Sanu powinien zniknąć z Sanoka?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (216)
NIE (765)
Zagłosuj.
28-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Triumf ignorancji2022-02-28 17:06:41
1 0
Rzadko wypowiadam się na tym forum i zawsze pod swoim nazwiskiem. Jeszcze rzadziej z takimi emocjami i w tak mocnych słowach. Nie widzę jednak innego wyjścia. T-34/85 - 44, który stoi nad Sanem, został wyprodukowany w Charkowie (Ukraina), w w 1945, i został pozyskany do Wojska Polskiego, gdzie służył polskim żołnierzom do lat osiemdziesiątych. Upamiętnia 26 Pułk czołgów Średnich, który stacjonował w Sanoku przez długie lata. Nigdy nie służył w Armii Czerwonej. Został opracowany, jako koncepcja rozwojowa amerykańskiego inżyniera Waltera Christiego, która ten sprzedał sowietom legalnie, w latach trzydziestych. Polacy, po wojnie nie mogli sobie wybierać dostawcy samochodów osobowych, a co dopiero broni. Np. "polska" FSO Warszawa. to licencja sowieckiej Pobiedy itd. Samoloty produkowane w Polsce po wojnie, też były w większości sowieckie! Po co więc niszczyć zabytki techniki, tym bardziej, że te czołgi były długo potem produkowane w Polsce, tak ja i T-54/55 czy T-72, które nadal służą w Polskiej Armii! Nawet Stalin nie kazał usunąć angielskiego Tanka Mk V, który do dziś stoi w Charkowie, w środku miasta, jako pamiątka historii i wojny z interwentami. Najpierw w rękach "białych" a potem bolszewików. My dziś staramy się wspierać Ukrainę w jej wojnie obronnej - ja też. Może zatem, zamiast obnosić się z iggorancją i brakiem szacunku do własnej historii, pomysłodawca pomoże nam w realnej walce przeciw Putinowi, wspomoże uchodźców, wpłaci na pomoc Ukrainie itp, która walczy właśnie przeciw Rosji, swoimi, charkowskimi czołgami. Pomijając wiedzę historyczną, to te zabytkowe czołgi, mają dziś dużą wartość zwłaszcza na Zachodzie.. Dlatego przed rokiem, sanocki czołg T-34, który stał przy WKU, "wydarła" z Sanoka, poprzez Wojsko gmina na północy poszli, by tworzyć "Skansen historycznej techniki WP." W Bastogne, w belgi, w mieście stoją w różnych miejscach alianckie i niemieckie czołgi, przypominając toczone tu walki. Nikomu nie wpadło na myśl usuwać i niszczyć niemieckie czołgi!. To może rozbierzmy teutoński Malbork itd. Brak słów. Proszę jednak, kto ma choć odrobinę wiedzy i rozsądku, niech nie słucha haseł wygłaszanych przez tych, którzy powinni się jeszcze długo uczyć! Z poważaniem Robert Bańkosz
Odpowiedz
Ryszard Rygliszyn2022-02-28 18:42:06
1 1
Mając na uwadze ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny,ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki. Zgodnie z cytowaną ustawą za usunięcie obiektu upamiętniającego osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny, odpowiada właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, na terenie której obiekt się znajduje. Kultywowania tradycji 26 Pułku Piechoty nie chciałbym przytaczać. Przypominam, że 1982 roku „pomnik czołg” oddano podczas stanu wojennego a reżim komunistyczny zwalczał demokrację i wolność Polski.
Odpowiedz
Nie cytuj, czego nie rozumiesz :)2022-02-28 19:15:14
3 2
Zupełnie nie rozumie Pan prawa, które Pan cytuje. W Myśl tej logiki, trzeba rozebrać bloki powstałe w dobie PRL, bo upamiętniają system totalitarny.
Może o tym też też powinni się co niektórzy nauczyć 2022-02-28 22:51:00
0 0
W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska Związku Sowieckiego, Polski, Węgier, Bułgarii i NRD wkroczyły na terytorium Czechosłowacji. W pierwszym rzucie inwazji wzięło udział od 200 do 250 tys. żołnierzy i ok. 4200 czołgów. Wśród nich znalazły się jednostki 2 Armii WP, które liczyły 26 tys. żołnierzy, 600 czołgów, 450 dział i 3 tys. samochodów. Okupowały obszar 20 tys. km ².
Odpowiedz
Wuja2022-03-01 01:01:40
3 0
Czołg t34/85 powinien zostać renomowany a nie zniszczony. Jest on częścią krajobrazu miasta Sanoka. Skoro chcecie niszczyć symbole sowieckie obecnie Rosyjskie to rozwalcie wszystkie bloki z płyty XD
Odpowiedz
Andrzej2022-06-21 19:03:32
0 0
A może by tak namalować Rudy 102 i upamiętnić filmowców i aktorów Polskich grających przecież pod dyktat i propagandę PRL ..A przecież wszyscy w wieku 0d 40-100 lat wychowaliśmy się na tym filmie i jakoś nie straciliśmy tożsamości i patriotyzmu... Co Wam zawinił ten czołg?... Czy on ma Ruską gwiazdę? Nie..więc o co chodzi temu Panu który wnioskuje o jego usunięcie?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)