REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA. E-bilet w MKS-ach. Co z osobami starszymi?

SANOK. W Sanoku bardzo dużo osób korzysta z komunikacji miejskiej, w tym wiele osób starszych. W związku z wprowadzeniem biletomatów i elektronicznych kasowników, a co za tym idzie e-biletu, dużo osób starszych ma problem z pojęciem procedury założenia karty uprawniającej do bezpłatnego przejazd autobusami.

Z komunikacji miejskiej korzysta wielu mieszkańców naszego miasta, zarówno młodszych, jak i starszych. Z powodu pandemii koronawirusa i kroków podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom w autobusach MKS pojawiły się biletomaty. Z początkiem bieżącego roku, w marcu, w autobusach nieposiadających biletomatów zamontowano elektryczne kasowniki, w których można zarówno skasować bilet, jak i go zakupić.

Zamontowane nowego typu kasowniki elektroniczne przystosowane do obsługi systemu e-bilet. System ten umożliwia pasażerom zakup biletu z wykorzystaniem „portmonetki elektronicznej” lub płatność kartą bankomatową za wybrany według taryfy bilet.

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie e-biletu dla osób po 70 roku życia.

– Z regulaminu wynika, że osoba taka ma mieć wyrobioną kartę i musi zgłosić się do siedziby firmy, aby potwierdzić zniżki. Z takiego rozwiązania, jak dla mnie, osoby, która posiada w rodzinie osobę 80-letnią i która korzysta z komunikacji miejskiej, takie rozwiązanie mija się z celem. Wyrobienie karty wiąże się z jej strony z wizytą w punkcie, aby wyrobić kartę oraz za każdym razem z kasowaniem karty przy wejściu do autobusu. Takie rozwiązanie jak dla mnie przejawem dyskryminacji osób starszych wykluczenie z życia miasta, bo nie mogą poruszać się swobodnie komunikacją miejską. Nie każda osoba jest w stanie to wszystko ogarnąć — pisze nasz czytelnik.

Postanowiliśmy skontaktować się Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i zapytać, jak wygląda proces zakładania e-biletu dla osób po 70 roku życia.

Z przekazanych nam przez SPGK Informacji wynika, że osoby starsze mogą złożyć wniosek o wydanie e-biletu zarówno w siedzibie SPGK, jak i za pomocą formularza elektronicznego. Ponadto, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to w imieniu zainteresowanego wniosek może złożyć osoba bliska, wystarczy przedstawić dowód osoby, na którą ma być zarejestrowana karta oraz fotografię.

Wydane karty należy kasować przy wsiadaniu do autobusu, a także przy wysiadaniu. Kartę elektroniczną można wyrobić w SPGK, a jej cena wynosi 15 zł, związane jest to z zakupem kart i kosztami personalizacji. Karta jest ważna bezterminowo dla osób powyżej 70 roku życia.

grafika podglądowa

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

INTERWENCJA: BRAK biletomatów w autobusach MKS. Pasażerowie mają pretensje


Kupno biletów MKS u kierowcy? Napływają skargi

13-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Tylko papierowe bilety!2022-05-16 18:00:34
0 0
Najeży odejść raczej od e-płatności narzędzia zniewalania przez zabranie anonimowości. Przy e-biletach o każdym z nich bank będzie wiedział wraz z Urzędem Skarbowym - tu papieru się nie zastąpi. W CHRL jest system kredytu społecznego i jak ktoś chodzi na czerwonym świetle to mu się właśnie w takim systemie odcina za karę jednym kliknięciem możliwość jazdy w komunikacji miejskiej na 2 lata - tu papieru się też nie zastąpi. Następnie po przejściu na e-bilety i e-pieniądz zostanie wybrać formę urządzenia, które będzie obywatelskim numerem obozowym. Nie na darmo więc testowano czipowanie ludzi, numerowanie e-pieniądza, ustawienie dla każdego obywatela limitu ważności od wypłaty 1 m-c na wydanie tego co zarobił lub przepadek. Można wprowadzić zakaz obrotu wypłaty Kowalskiego np w sklepach odzieżowych i za swoje Kowalska do FRAC-a nie pójdzie. Można Kowalskiemu zakazać wchodzenia do stref służby zdrowia jak będzie biedak zachipowany podskakiwał to jego numer będzie ustawiony, że jest trefny a wtedy to policja go wykopie w razie potrzeby. To są właśnie e-bilety i konkwistadorskie pomysły. TYLKO PAPIER ze ślicznym artystycznym nadrukiem takim żeby turysta robił z nim sweet focię i się chwalił, że jest w Sanoku.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)