REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA. E-bilet w MKS-ach. Co z osobami starszymi?

SANOK. W Sanoku bardzo dużo osób korzysta z komunikacji miejskiej, w tym wiele osób starszych. W związku z wprowadzeniem biletomatów i elektronicznych kasowników, a co za tym idzie e-biletu, dużo osób starszych ma problem z pojęciem procedury założenia karty uprawniającej do bezpłatnego przejazd autobusami.

Z komunikacji miejskiej korzysta wielu mieszkańców naszego miasta, zarówno młodszych, jak i starszych. Z powodu pandemii koronawirusa i kroków podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom w autobusach MKS pojawiły się biletomaty. Z początkiem bieżącego roku, w marcu, w autobusach nieposiadających biletomatów zamontowano elektryczne kasowniki, w których można zarówno skasować bilet, jak i go zakupić.

Zamontowane nowego typu kasowniki elektroniczne przystosowane do obsługi systemu e-bilet. System ten umożliwia pasażerom zakup biletu z wykorzystaniem „portmonetki elektronicznej” lub płatność kartą bankomatową za wybrany według taryfy bilet.

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie e-biletu dla osób po 70 roku życia.

– Z regulaminu wynika, że osoba taka ma mieć wyrobioną kartę i musi zgłosić się do siedziby firmy, aby potwierdzić zniżki. Z takiego rozwiązania, jak dla mnie, osoby, która posiada w rodzinie osobę 80-letnią i która korzysta z komunikacji miejskiej, takie rozwiązanie mija się z celem. Wyrobienie karty wiąże się z jej strony z wizytą w punkcie, aby wyrobić kartę oraz za każdym razem z kasowaniem karty przy wejściu do autobusu. Takie rozwiązanie jak dla mnie przejawem dyskryminacji osób starszych wykluczenie z życia miasta, bo nie mogą poruszać się swobodnie komunikacją miejską. Nie każda osoba jest w stanie to wszystko ogarnąć — pisze nasz czytelnik.

Postanowiliśmy skontaktować się Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i zapytać, jak wygląda proces zakładania e-biletu dla osób po 70 roku życia.

Z przekazanych nam przez SPGK Informacji wynika, że osoby starsze mogą złożyć wniosek o wydanie e-biletu zarówno w siedzibie SPGK, jak i za pomocą formularza elektronicznego. Ponadto, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to w imieniu zainteresowanego wniosek może złożyć osoba bliska, wystarczy przedstawić dowód osoby, na którą ma być zarejestrowana karta oraz fotografię.

Wydane karty należy kasować przy wsiadaniu do autobusu, a także przy wysiadaniu. Kartę elektroniczną można wyrobić w SPGK, a jej cena wynosi 15 zł, związane jest to z zakupem kart i kosztami personalizacji. Karta jest ważna bezterminowo dla osób powyżej 70 roku życia.

grafika podglądowa

 


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

INTERWENCJA: BRAK biletomatów w autobusach MKS. Pasażerowie mają pretensje


Kupno biletów MKS u kierowcy? Napływają skargi

13-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Tylko papierowe bilety!2022-05-16 18:00:34
0 0
Najeży odejść raczej od e-płatności narzędzia zniewalania przez zabranie anonimowości. Przy e-biletach o każdym z nich bank będzie wiedział wraz z Urzędem Skarbowym - tu papieru się nie zastąpi. W CHRL jest system kredytu społecznego i jak ktoś chodzi na czerwonym świetle to mu się właśnie w takim systemie odcina za karę jednym kliknięciem możliwość jazdy w komunikacji miejskiej na 2 lata - tu papieru się też nie zastąpi. Następnie po przejściu na e-bilety i e-pieniądz zostanie wybrać formę urządzenia, które będzie obywatelskim numerem obozowym. Nie na darmo więc testowano czipowanie ludzi, numerowanie e-pieniądza, ustawienie dla każdego obywatela limitu ważności od wypłaty 1 m-c na wydanie tego co zarobił lub przepadek. Można wprowadzić zakaz obrotu wypłaty Kowalskiego np w sklepach odzieżowych i za swoje Kowalska do FRAC-a nie pójdzie. Można Kowalskiemu zakazać wchodzenia do stref służby zdrowia jak będzie biedak zachipowany podskakiwał to jego numer będzie ustawiony, że jest trefny a wtedy to policja go wykopie w razie potrzeby. To są właśnie e-bilety i konkwistadorskie pomysły. TYLKO PAPIER ze ślicznym artystycznym nadrukiem takim żeby turysta robił z nim sweet focię i się chwalił, że jest w Sanoku.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (21)
Pokaż więcej komentarzy (21)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

iks2022-05-13 12:44:43
2 0
Zamiast ułatwiać,to utrudniają.Więcej biurokracji,wnioski,zdjęcia podwójne kasowanie.Jeżeli to ma być postęp,to za taki dziękuję.
Rzeszowiak2022-05-13 13:33:48
0 0
To czemu nie założyć wszędzie biletomatow w autobusach i na przystankach jak jest to w Rzeszowie i innych miastach i po problemie
Waldi2022-05-13 14:09:53
0 2
W Rzeszowie również istnieje e-bilet - jest on jednocześnie kartą miejską. Nie rozumiem pretensji. Osoba po 70 - ce ma problem z przyjazdem do SPGK i wyrobieniem biletu (bardzo uprzejme panie pomagają wypełnić wniosek, trwa to kilka minut), a nie ma problemu z poruszaniem się komunikacją w innych celach, np. przyjazd pod SPGK na bazar. Najlepiej na wszystko narzekać.
Osoby starsze2022-05-13 14:29:52
0 0
Osoby starsze i tak mają za free
Następna karta.2022-05-13 14:49:56
0 0
Zdjęcie wystarczy to co jest na dowodzie czy oddzielnie. Czy to jest tylko dla mieszkańców Sanoka czy okolic też. Czy nie mógłby przy wylegitymowaniu wystarczyć tylko dowód osobisty a kontrolujący miałby datę roku od którego upływa 70 lat aby nie miał problemu z liczeniem.
Tylko gotówka2022-05-13 19:11:18
0 0
Żadne zapisy na plastiku .
Xv2022-05-13 19:40:35
0 0
Osoby starsze mogą korzystać z hulajnóg wala się tego złomu po mieście Będzie nowoczesnie i ekologicznie
Sdk, mdk, bilety emeryta - do wszystkiego trzeba dopłacać?2022-05-13 20:08:04
0 0
Zarobi fotograf, zarobi ten kto wytwarza takie kartki. Jaki to ma sens? Zamieszać, uprzykrzyć, upodlić starszym osobom życie. Koszt takiej karty to nie 15 zł, a góra 3 zł. To nie TOkyo - tylko pipidówka Sanok. Kierowcy też będą ze zdjęciem na plecach jeździć? Na plecach aby pasażerowie widzieli kto nimi kieruje. Nie życzę też sobie aby rodziny wielodzietne opłacały darmowe przejazdy emerytów, weteranów i styranych życiowo. Taka była argumentacja gdy podnoszono opłaty za wywóz śmieci o 143% bagatela. Emeryci żyli i pracowali w innych czasach. Teraz to jest zapier..ol jednych aby inni mogli udawać że pracują. Stać więc takiego emeryta na przejazd i zakup biletu. Dostał 13, dostał 14....Ty rodzicu myśl, aby twoje dzieci wyszły na ludzi. Do emerytów nie zamierzam dokładać!
jaś2022-05-13 22:18:27
1 0
Komunikacja miejska w Sanoku to kompletna porażka, 12metrowe autobusy które nie wyrabiają na wąskich uliczkach, a za przeproszeniem wiozą zaledwie kilka osób w tym połowę za free, a całość zmieściłaby się do busa. Rozkład jazdy nie wiem kto układał i dla kogo, prosty przykład podczas remontu mostu zakładowego na terenie dawnego Stomilu, pracownicy pracujący z dzielnicy Zatorze mieli problem z dojazdem, bo z przystanku przy tzw. Intermarche na Olchowce na pierwszą zmianę odjazd 5,40 lub 6,20 i jeszcze kilka kursów ale to już bliżej 7,00, podczas gdy pracownicy muszą przekroczyć bramę 6.20-6.30. Dla kogo więc te autobusy?? Dodam tylko że tych pasażerów przejęły autobusy prywatnych przewoźników, które jadą w godzinach które odpowiadają pasażerom, a nie niewiadomo komu. Co do biletomatów w autobusach to mam pytanie do założycieli projektu, czy wsiadając np. pod Intermarche dwie osoby zdążą kupić bilet i skasować do przystanku przy Media Expert, nawet zakładając że autobus pojedzie 30 km/h, zresztą i tak szybciej nie jeżdżą powodując korki w i tak zatłoczonym mieście. Ale wracając do tematu to nawet proszę o filmik, jak ten na którym jest pokazana łatwość obsługi biletomatu. Moim zdaniem SPGK dawno upadło i przy życiu utrzymuje je tylko pompowana kasa. Czas się zatrzymał i w tej "komunie" brnie, pytanie jak długo.......
@k jak kmiot2022-05-13 22:53:59
0 0
Mało pracowałeś i mało odprowadzono za ciebie. Mogłeś nawet 60 lat robić, a nie tylko 40. Wystarczyło zapisać się do MO i po 15 latach "służby dla kraju" miałbyś już emeryturę taką że ho ho. Więc nie pitol - bo stać cię na zakup biletu! Jaki to ma sens żebyś jeździł za darmochę jak jakiś ukrainiec - jak cię stać na niejeden bilet! Nie marginalizuj się!
@k2022-05-13 22:58:57
0 0
Wiele takich dziadów dziadku na twoją emeryturę pracuje - myślisz że piniądze to skąd są na te emerytury, na te 13-tki, na te 14-tki? Z nieba? Ze składek osób pracujących, nie inaczej. Ostatnimi czasy do raczej tylko z dodruku. I ciesz się. Za popapranych poprzedników dostałeś 3 lub 4 zł podwyżki i decyzję i skakałeś ze szczęścia, a teraz ci źle?
@jaś2022-05-13 23:12:37
0 0
100% racja. W komunikacji miejskiej namieszał niejaki vice ziemowit borowczak. Sanockie mks-y wożą P O W I E T R Z E - gdzie podziały się takie mini autobusiki sprzed lat? I mniejsze, i zwrotniejsze, i mniejsze koszty generujące. Te gabaryty sanockich mks-ów to porażka. Stanowczo za duże. Co wyprawia się we firmie z tymi cenami paliwa - która to już podwyżka w ciągu zaledwie tygodnia w tym spgk? Dobrze się czujecie. 7,05 za litr? Jeszcze tydzień temu sprzedawaliście za 6,76!!! Co weekend to samo? Sanocka zmowa cenowa? Identyczna cena dziś także na Lotosie na Dąbrówce. Ciekawe skąd taka zgodność.
Robię aferę 2022-05-13 23:41:36
0 0
Natychmiast mi tu wykonać e-wybory i e-referenda w tym na prezydenta , jak tak .
@roni2022-05-14 07:25:31
0 0
Tabletek zabrakło?
@Robię aferę2022-05-14 07:35:32
0 0
Będzie tak jak chcesz.
Kmiot to kmiot !2022-05-14 13:01:15
0 0
@ Jak kmiot nie wszyscy chcieli za solidarności czy przed przechodzić do MO czy ZOMO. Po solidarności podjęto decyzję ,że ze służb mundurowych należy wyczyścić stan osobowy z komunizmu więc czyszczono jak leci .Nie wszystkie służby czy wojsko poza WSI było na cenzurowanym. Zamiast przesiać kadry i poprzestawiać na stanowiskach dano możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Ludzie odchodzili zrobiła się dziura w stanie osobowym więc podniesiono pensje i szkolono nowych na warunkach ,że ma możliwość przejść na wcześniejszą emeryturę aby uzupełnić stan. Po tym błędzie podniesiono lata służby z 15 do 25 lat. W tych 15 latach kokosów nie było. W solidarności nie było możliwe jak za Bolka Wałęsy Rudego Tuska i innych z Magdalenki przeprowadzenie dekomunizacji Ponadto uczono się dopiero rządzić. Emerytom przyszłym pieniądze zabrał Rudy zdrajca Tusk z OFE pieniądze miały procentować na przyszłość i co ??. To temat rzeka. Rudy dał ci możliwość pracować u Niemca czy innych trzeba było skorzystać kto cię tu trzymał ?
@k2022-05-14 18:27:20
0 0
Rewitalizacja... Powiadasz? Nie znasz znaczenia słów po tylu latach pracy? Napisz gdzie "pracowałeś"...
Przejezdny2022-05-16 19:23:28
0 0
A emeryt będzie szukał kasownika żeby przyłożyć kartę i będzie biegał po całym autobusie ,którą musiał wyrobić .Zatrudnijmy konduktorów i będą liczyć pasażerów i określą czy dana linia jest opłacalna . Wprowadzenie dla emeryta karty jest tylko pokazaniem ile osób jeździ na danej linii ,albo zaczipujmy wszystkich i będziemy mieli ich na oku. W urzędzie ktoś dobrze myślał , i robota dla informatyka i programisty za utrzymanie systemu.
Tylko elektronika2022-05-17 07:19:21
0 0
Super pomysł. Duże ułatwienie. Nie trzeba szukać drobnych w portfelach, których i tak nie ma, bo rozmienić banknot to problem, trzeba coś kupić, a i tak ciężko z wydaniem reszty. A tak, karta podłączona cyk i bilecik skasowany. A jak się komuś nie podoba to nie musi jeździć. Papier odchodzi do lamusa, będzie więcej drzew w lasach :) Technologia to przyszłość!
xxx2022-05-17 10:16:27
0 0
jakoś w innych miastach każdy ogarnia, też są ludzie starsi w Rzeszowie, Warszawie itd. tylko w Sanoku wiecznie jakiś problem mają.
lolwski2022-05-17 22:13:48
0 0
To jest kpina co się tam wyrabia w sanoku!!! Po co te komplikacje?? Było wcześniej, że przejazd bezpłatny dla osób po 70 roku życia na podstawie DOWODU OSOBISTEGO! I tak powinno zostać.