REKLAMA
REKLAMA

SOSENKI, POROZUMIENIE MOSTOWE. Koniec prokuratorskiego śledztwa w maju?

SANOK / KROSNO / PODKARPACIE. Na ten moment nie są znane ustalenia śledczych w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Krośnie dotyczącym sprzedaży Sosenek oraz prawidłowości zawarcia tzw. porozumienia mostowego. Jak udało nam się ustalić, prawdopodobnym terminem zakończenia śledztwa lub przekazania ustaleń opinii publicznej jest pierwsza połowa maja.

O toczącym się od roku śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Krośnie informowaliśmy w styczniu tutaj:

SANOK. Prokuratorskie śledztwo w sprawie sprzedaży Sosenek i „porozumienia mostowego”. Niebawem rozstrzygnięcie? (VIDEO)

Jak informowała nas wtedy Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie, istniało prawdopodobieństwo, że śledztwo zakończy się już w pierwszym kwartale 2022 roku. Po upływie tego czasu zapytaliśmy ponownie o wyniki śledztwa. Okazuje się, że prokurator prowadzący sprawę potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie obszernego materiału dowodowego.

W tym momencie nie ujawniamy żadnych szczegółów. Prokurator analizuje cały materiał dowodowy i będą podejmowane dalsze decyzje – mówi Beata Piotrowicz.

W rozmowie z naszym reporterem, prokurator PO w Krośnie zaznacza, że w sprawie zgromadzono obszerny materiał dowodowy i trwa jego analiza. Jak słyszymy, prawdopodobnym terminem zakończenia śledztwa lub momentem, w którym będzie można przekazać wnioski opinii publicznej jest początek lub połowa maja.

Przypomnijmy.

7 kwietnia 2021 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprzedaży miejskiej działki nazywanej „Sosenkami” oraz w sprawie porozumienia mostowego związanego z dofinansowaniem budowy nowego mostu na Sanie w Sanoku.

Prokurator Monika Kaszubowicz. Foto: Prokuratura Okręgowa w Krośnie

Przedmiotem postępowania będzie prawidłowość zbycia nieruchomości w Sanoku, potocznie nazywanej „Sosenkami” oraz prawidłowość postępowania w zakresie porozumienia o przekazaniu w użytkowanie mostu na Białą Górę – informowała nas 8 kwietnia 2021 roku Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie.

Śledztwo prowadzone jest pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Za przestępstwo opisane w tym artykule ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie toczyć się będzie również w zakresie art. 296 §1 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Czyn ten zagrożony jest karą więzienia do 5 lat.

6 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Krośnie przeprowadziła czynności sprawdzające, a dzień później podjęto decyzję o rozpoczęciu postępowania. Krośnieńska jednostka zajęła się sprawą po tym, jak odmowę wszczęcia śledztwa wydała Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.

Śledztwo toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

Art. 231. KK
Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
§ 1.
Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Art. 296. KK
Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym
§ 1.
Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Prokuratorskie śledztwo w sprawie sprzedaży Sosenek i „porozumienia mostowego”. Niebawem rozstrzygnięcie? (VIDEO)

Czy burmistrz sprzedał Sosenki po „zaniżonej wartości”? Sprawdzi to prokuratura (VIDEO)

grafika poglądowa

SANOK: Powstanie most na Sosenki. Będzie kosztował 65 mln zł (ZDJĘCIA)

SANOK. Prokuratorskie śledztwo w sprawie porozumienia mostowego. Minister mówi o „osobistych zażyłościach” (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

SANOK: Kontrowersje wokół porozumienia „mostowego” (VIDEO, ZDJĘCIA)

Temat budowy nowego mostu, sprzedaży Sosenek i porozumienia mostowego na sesji rady miasta. Wypowiada się również pełnomocnik firmy, która kupiła Sosenki


źródło zapisu video z sesji: UM Sanok

19-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)