REKLAMA
REKLAMA

Żołnierze WOT ćwiczyli udzielanie pomocy medycznej rannym (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT.

W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju. Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym (po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów) modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Zakończyliśmy pierwszy moduł szkoleń dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, w ramach którego przeszkoliliśmy kilkuset Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju. Obecnie we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois prowadzimy drugi moduł szkolenia dotyczący działań prowadzonych przez medyków na polu walki. Niebawem równocześnie z realizowanym szkoleniem COMBAT MEDIC rozpoczniemy szkolenia snajperów – powiedział płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT.

Podczas pięciodniowego szkolenia Terytorialsi uczyli się jak udzielać pomocy rannemu. Poznali zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych (a jednocześnie możliwych do uniknięcia) przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczyli zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych.

Szkolenie realizowane we współpracy z amerykańskimi instruktorami różni się w detalach od dotychczas organizowanego w CSWOT kursu CLS – Ratownika Pola Walki ale w pryncypialnych zasadach jesteśmy zgodni. To wynika z tego, że zarówno my jak i Amerykanie stosujemy się do wytycznych komitetu TCCC – powiedział por. Grzegorz Hubacz, wykładowca CSWOT.

Kursy organizowane we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois potrwają do końca sierpnia bieżącego roku. Udział w nich łącznie weźmie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

***

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Wymagania:

– polskie obywatelstwo
– wiek: 18-60 (63 w korpusie oficerów)
– niekaralność za przestępstwa umyślne
– zdrowie fizyczne i psychiczne by pełnić służbę wojskową

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM 3 PODKARPACKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

***

tekst: Magdalena Mac, p.o. Rzecznik Prasowy 3PBOT

zdjęcia: DWOT

materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ćwiczenia służb ratunkowych nad Soliną. Wypadek u podnóża zapory (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

03-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)