SANOK. Kolejne próby kradzieży w blokach. Znamy schemat działania
SANOK / PODKARPACIE. W maju po sygnale od mieszkańców ostrzegaliśmy przed złodziejami, którzy wykorzystują otwarte drzwi mieszkań i zabierają rzeczy znajdujące się w zasięgu ręki. Dziś do naszej redakcji trafiło wiadomość o zorganizowanej grupie, która pod pretekstem skupowania starych przedmiotów odwraca uwagę właścicieli, by w tym samym czasie plądrować mieszkania.
O nowych sposobach na oszukiwanie właścicieli mieszkań i dokonywanie kradzieży cennych przedmiotów pisaliśmy między innymi w maju tutaj:
SANOK. Nieznani mężczyźni otwierają drzwi mieszkań i kradną
Wtedy sygnał mieszkańców dotyczył schematu, w którym złodzieje wybierają lokale, w których drzwi nie są zamknięte na klucz. Jeśli domownicy nie usłyszeli intruza, wtedy ten wchodzi do środka lu tylko sięga ręką po znajdujące się najbliżej przedmioty. Zabiera leżące na wierzchu torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele i szybko wychodzi. Do kradzieży dochodzi nawet w sytuacjach, kiedy cała rodzina jest w środku.
Tym razem, zostaliśmy zaalarmowani o grupie ludzi, którzy dzielą się i jedna z nich pod pretekstem skupu starych przedmiotów odwraca uwagę właściciela, by kolejne mogły plądrować mieszkania. Do podobnych zdarzeń miało dojść w Sanoku kilkukrotnie, między innymi wczoraj i w ostatnich kilkunastu dniach.
– Nie otrzymaliśmy takich zgłoszeń. Warto jednak pamiętać i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa i ostrożności w sytuacjach gdy nieznana nam osoba chce wejść do naszego mieszkania, domu. Sprawcy przestępstw mogą działać w różnorodny sposób i za pomocą wielu metod. Oszuści mogą pukać do drzwi pod różnymi pretekstami – np. z prośbą o wodę, czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych, bądź też podając się za pracowników różnych instytucji. Przestrzegamy, zwłaszcza seniorów czy osoby samotnie mieszkające przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób. Jeżeli osoba podaje się za przedstawiciela instytucji poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością – mówi kom. Monika Hędrzak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku.
Policja przypomina o przestrzeganiu kilku ważnych zasad:
• Przed otwarciem drzwi, spójrzmy przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
• Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy o cel jego wizyty oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie, powodowane ostrożnością.
• W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji).
• W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 należy przekazać jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym przyjechała.
– Nadmieniam, że każdą niepokojącą nas sytuacje można także zgłaszać dzielnicowemu. Aktualne dane wraz z nr telefonu znajdują się na stronie internetowej sanockiej Policji. Natomiast w sytuacji zagrożenia należy natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc na nr alarmowy 112 – dodaje kom. Monika Hędrzak.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Tak działa jodek potasu. To na wypadek skażenia radiacyjnego (ZDJĘCIA)
Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz