Trudne warunki drogowe. Kierowco dostosuj prędkość!

04-12-2017

REGION. Zmieniające się warunki drogowe, szybko zapadający zmrok, mgły, opady śniegu, śliskie i mokre nawierzchnie znacznie utrudniają kierowcom jazdę. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość i gwałtowne manewry mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Podkarpaccy policjanci apelują o ostrożność oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Pogarszające się warunki drogowe wymagają od kierowców większej ostrożności i wzmożonej koncentracji. Śliska nawierzchnia, mgły, opady deszczu czy lokalne opady śniegu powodują, że kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu. W takich warunkach widoczność spada, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować prędkość do panujących warunków i sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Zmiana opon, kontrola stanu wycieraczek, świateł oraz układu hamulcowego, powinny być obowiązkowymi czynnościami, jakie wykonamy przed zimą. Bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiednie pole widzenia. Należy pamiętać o oczyszczeniu szyb i lusterek naszego samochodu z lodu i innych zabrudzeń.

Zachowajmy szczególna ostrożność na drodze, zwłaszcza po zmroku. Piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy przy niekorzystnych warunkach pogodowych stają się mało widoczni dla kierowców.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się najpierw upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym – używanie elementów odblaskowych poprawia widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.

KWP

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 8 do “Trudne warunki drogowe. Kierowco dostosuj prędkość!”

 1. renifer sw. Mikolaja pisze:

  to dziś lekcji w szkole nie odwołali???

 2. Kenzo pisze:

  Jak co roku były i będą wypadki,mimo że masz zimowki i czy jedziesz pomału to drugi pojedzie w ciebie Taze morał brzmi tak jak jest bida na polu to nie ruszaj się z domu.

 3. Anonim pisze:

  Tiry na tory i juz będzie mniejszy ruch na drogach!!!!

 4. A drogowcy? pisze:

  A przepraszam bardzo za co podatki płacimy? Drogowcy do łopat pługów i odśnieżyć drogi!!!! Za darmo pieniądze bierzcie??! A mosty na dużej obwodnicy Bieszczadzkiej kiedy naprawicie od lat 70 tam nawet metra nowego asfaltu nie ma na drodze z Ustrzyk górnych do Wetliny i 6 mostow do remontu za co podatki w paliwie płacę?????

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.