REKLAMA
REKLAMA

Promocja monety żubra w Lutowiskach (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W piątek 25 października w Lutowiskach odbyła się promocja monet z wizerunkiem żubra, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w serii „Zwierzęta świata”. Błyskawicznie rozeszło się 1500 monet dwuzłotowych z żubrem przygotowanych na ten dzień przez NBP do wymiany. Impreza była elementem obchodzonego właśnie Karpackiego Roku Żubra.

Prezentująca nowe numizmaty, Leokadia Wanatowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, przekazała też komplet srebrnych monet z wizerunkami zwierząt do ekspozycji powstającego właśnie w Mucznem Centrum Promocji Leśnictwa. Kolejnym gestem było uhonorowanie srebrnymi 20-złotówkami 17 osób zasłużonych dla ochrony i promocji żubrów w regionie. Specjalne dyplomy wyróżnionym wręczyła też obecna na spotkaniu Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka.

Idea Karpackiego Roku Żubra znalazła znakomitych orędowników nie tylko w leśnych gremiach, ale również wśród samorządowców, przyrodników, dziennikarzy, filatelistów, regionalistów, kolekcjonerów, narciarzy, turystów i przewodników górskich – mówił Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Dziś do tego wspaniałego korpusu ambasadorów rodzimej przyrody dołączyli bankowcy z Narodowego Banku Polskiego. Może nawet nie uświadamiamy sobie faktu, jak cenne jest to uczestnictwo w promowaniu rodzimej przyrody; wszak dziś żubr – symbol ochrony – pojawia się na polskich monetach w milionowym nakładzie, dając tym samym bardzo mocne przesłanie promocyjne.

Artystycznym akcentem był występ dzieci z Zespołu Szkół w Lutowiskach, które zaprezentowały program „Leśne pogaduszki”. Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród w konkursie na projekt monety  z żubrem zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach dla młodzieży.

Uczestnicy odbyli też wycieczkę do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem, gdzie nadleśniczy Jan Mazur opowiadał o historii tego gatunku i aspektach związanych z jego trwaniem w górach.

Z wyliczeń leśników wynikało, że bramę zagrody pokazowej, od momentu jej otwarcia w 2012 roku, przekroczyło prawie 100 tysięcy turystów. Tym stutysięcznym mógł zostać każdy z uczestników imprezy, gdyż wyłonienie go przeprowadzono w formie zabawy.

Szczęśliwy los wyciągnęła Jadwiga Szylak, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Imprezę uświetnił występ sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, a zakończyło ją spotkanie w Chacie pod Florianem, gdzie dla gości koncertowała kapela „Barnaba”.

Organizatorami byli: Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie, Gmina Lutowiska i Lasy Państwowe.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

28-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)