REKLAMA
REKLAMA

Promocja monety żubra w Lutowiskach (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W piątek 25 października w Lutowiskach odbyła się promocja monet z wizerunkiem żubra, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski w serii „Zwierzęta świata”. Błyskawicznie rozeszło się 1500 monet dwuzłotowych z żubrem przygotowanych na ten dzień przez NBP do wymiany. Impreza była elementem obchodzonego właśnie Karpackiego Roku Żubra.

Prezentująca nowe numizmaty, Leokadia Wanatowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, przekazała też komplet srebrnych monet z wizerunkami zwierząt do ekspozycji powstającego właśnie w Mucznem Centrum Promocji Leśnictwa. Kolejnym gestem było uhonorowanie srebrnymi 20-złotówkami 17 osób zasłużonych dla ochrony i promocji żubrów w regionie. Specjalne dyplomy wyróżnionym wręczyła też obecna na spotkaniu Alicja Wosik, wicewojewoda podkarpacka.

Idea Karpackiego Roku Żubra znalazła znakomitych orędowników nie tylko w leśnych gremiach, ale również wśród samorządowców, przyrodników, dziennikarzy, filatelistów, regionalistów, kolekcjonerów, narciarzy, turystów i przewodników górskich – mówił Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. – Dziś do tego wspaniałego korpusu ambasadorów rodzimej przyrody dołączyli bankowcy z Narodowego Banku Polskiego. Może nawet nie uświadamiamy sobie faktu, jak cenne jest to uczestnictwo w promowaniu rodzimej przyrody; wszak dziś żubr – symbol ochrony – pojawia się na polskich monetach w milionowym nakładzie, dając tym samym bardzo mocne przesłanie promocyjne.

Artystycznym akcentem był występ dzieci z Zespołu Szkół w Lutowiskach, które zaprezentowały program „Leśne pogaduszki”. Część oficjalną zakończyło wręczenie nagród w konkursie na projekt monety  z żubrem zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach dla młodzieży.

Uczestnicy odbyli też wycieczkę do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem, gdzie nadleśniczy Jan Mazur opowiadał o historii tego gatunku i aspektach związanych z jego trwaniem w górach.

Z wyliczeń leśników wynikało, że bramę zagrody pokazowej, od momentu jej otwarcia w 2012 roku, przekroczyło prawie 100 tysięcy turystów. Tym stutysięcznym mógł zostać każdy z uczestników imprezy, gdyż wyłonienie go przeprowadzono w formie zabawy.

Szczęśliwy los wyciągnęła Jadwiga Szylak, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Imprezę uświetnił występ sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku, a zakończyło ją spotkanie w Chacie pod Florianem, gdzie dla gości koncertowała kapela „Barnaba”.

Organizatorami byli: Narodowy Bank Polski Oddział w Rzeszowie, Gmina Lutowiska i Lasy Państwowe.

 

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

28-10-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)