REKLAMA
REKLAMA

Z kim będzie rywalizował Cosmos w III lidze? Znane kluby zagrają w Nowotańcu!

SPORT / PODKARPACIE. Cosmos Nowotaniec to jeden z największych wygranych zakończonego praktycznie sezonu w ligach, w których występują zespoły reprezentujące powiat sanocki. Awans do III ligi drużyny z miejscowości, która ma niewiele ponad 400 mieszkańców

, trzeba klasyfikować w kategorii, z jednej strony ogromnej sensacji, z drugiej wielkiego sukcesu.

Drużyna z Nowotańca awans do IV ligi podkarpackiej wywalczyła w sezonie 2010/2011. Już promocja na ten szczebel rozgrywek była sporym osiągnięciem. Cosmos grając w roli beniaminka zdołał utrzymać się w IV lidze zajmując ostatnie bezpieczne miejsce. W kolejnych sezonach piłkarze z Nowotańca stali się solidną ekipą, plasując się w ścisłej czołówce ligi. Sezon 2012/2013 – 5. miejsce. Sezon 2013/2014 – 3. miejsce. Sezon 2014/2015 – 3. miejsce.

Cosmos Nowotaniec w 30 spotkaniach obecnego sezonu zdobył 71 punktów. Na ten dorobek złożyły się 22 zwycięstwa i 5 remisów. Tylko 3 razy podopieczni Ireneusza Zarzyki opuszczali plac pokonani. Bilans bramkowy to 59 goli strzelonych i zaledwie 24 stracone.

Sezon 2016/2017 przywita kibiców sporymi zmianami. III ligi, których mieliśmy w sumie osiem, zostaną zastąpione czterema. III liga lubelsko-podkarpacka łączy się z III ligą małopolsko-świętokrzyską.

Foto: Marcin Herbut

Foto: Marcin Herbut

Z kim będzie rywalizował Cosmos Nowotaniec?

Pewne gry w nowej III lidze jest 15 drużyn. Awans z IV lig uzyskały: Cosmos Nowotaniec – zwycięzca IV ligi podkarpackiej, Podlasie Biała Podlaska – zwycięzca IV ligi lubelskiej oraz Wierna Małogoszcz – zwycięzca IV ligi świętokrzyskiej.

Pewnych utrzymania w III lidze jest po 6 zespołów z ligi lubelsko-podkarpackiej (Stal Rzeszów, Resovia, Orlęta Radzyń Podlaski, Karpaty Krosno, Avia Świdnik i JKS 1909 Jarosław) i małopolsko-świętokrzyskiej (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Soła Oświęcim, Podhale Nowy Targ, Wisła II Kraków, Spartakus Daleszyce, Unia Tarnów).

Pozostałe trzy miejsca są jeszcze nieobsadzone. Wszystko będzie zależało od wyników meczów barażowych.

W IV lidze małopolskiej zwycięzca grupy wschodniej walczyć będzie ze zwycięzcą grupy zachodniej. Wygranego z pary Bocheński KS a MKS Trzebinia/Siersza poznamy 23 czerwca.

O II ligę walczą z kolei mistrzowie III lig. Motor Lublin mierzy się z Olimpią Elbląg a Garbarnia Kraków z Wartą Poznań. W pierwszym meczu Motor uległ u siebie Olimpii 0:1. Z kolei Garbarnia pokonała na własnym boisku Wartę 3:2. Dziś wieczorem (15 czerwca) poznamy zwycięzców rywalizacji. Jeżeli Motor Lublin odrobi straty i awansuje do II ligi, wówczas w III lidze znów będzie grała Polonia Przemyśl. Jeżeli tak się nie stanie, to kosztem piłkarzy z Przemyśla w III lidze zagra Motor Lublin. Identycznie jest w przypadku mistrza ligi małopolsko-świętokrzyskiej. Jeżeli Garbarnia wygra swoją parę, zagra w II lidze, a w III utrzymają się rezerwy Cracovii. Jeżeli nie, Garbarnia będzie występować w nowej III lidze, kosztem Cracovii II.

W nowej III lidze nie zagra zespół, który występował w sezonie 2015/2016 na boiskach II ligowych. Okocimski KS Brzesko (woj. małopolskie), wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej. Drużyna zostanie więc zdegradowana do IV ligi małopolskiej.

Cosmiczne osiągnięcie

– Gra w III lidze jest dla nas niewiarygodnym osiągnięciem. Staramy się znaleźć sponsora strategicznego. W najbliższą sobotę mamy oficjalne zakończenie sezonu. Po sobotnim spotkaniu będziemy mogli zapewne powiedzieć coś więcej – mówi Henryk Majka, kierownik Cosmosu Nowotaniec.

Drużyna na pewno nie będzie przechodzić kadrowej rewolucji, choć bez zmian się nie obejdzie.

– Musimy szukać przynajmniej jednego młodzieżowca, bo Patryk Wójcik kończy już wiek juniora. Poza tym w IV lidze mogliśmy mieć na boisku jednocześnie 3 obcokrajowców. W III lidze obowiązuje limit jednego. Nasza współpraca z zawodnikami z Ukrainy układała się pomyślnie i na wiosnę w składzie mieliśmy ich pięciu. W nowej rzeczywistości będziemy musieli niestety to zmienić – dodaje H. Majka.

Pozostaje czekać na konkretne decyzje, a jednocześnie trzymać kciuki za działaczy z Nowotańca. Warto dodać, że budżet solidnej drużyny czwartoligowej wynosi około 150 tys. zł. Realia gry w III lidze to kwota minimum dwukrotnie większa.

I na koniec dane dotyczące liczby mieszkańców, miast i miejscowości, których drużyny mogą występować w nowe grupie 4. III ligi.
Kraków – 750 tys. mieszkańców, Lublin – 350 tys., Rzeszów – 180 tys., Tarnów – 110 tys., Ostrowiec Świętokrzyski – 72 tys., Przemyśl – 65 tys., Biała Podlaska 60 tys., Krosno – 46 tys., Świdnik i Oświęcim po 40 tys. mieszkańców, Jarosław 38. tys, Nowy Targ – 33 tys., Bochnia – 30 tys., Trzebinia – 20 tys., Radzyń Podlaski – 16 tys., Daleszyce – 15 tys., Małogoszcz – 4 tys. mieszkańców.

Nowotaniec – około 430 mieszkańców… I to jest też skala sukcesu piłkarzy Cosmosu Nowotaniec.

red.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

III liga w Nowotańcu! Cosmos pokonuje Przełom Besko 2:0 i fetuje ogromny sukces (FILM, SKRÓT)

Cosmos Nowotaniec zagra w III lidze. Zobacz fotorelację z meczu z Przełomem Besko (ZDJĘCIA)

15-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)