REKLAMA
REKLAMA

Psy, które zagryzły 12-latka zostaną uśpione

PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu prowadząca śledztwo w sprawie zagryzienia 12-letniego Kamila, złożyła wniosek do prezydenta Przemyśla o przeprowadzenie zabiegu uśmiercającego dwa psy, które zaatakowały chłopca. Eutanazja ma się odbyć w najbliższych dniach.

O tragedii, do której doszło w Przemyślu pisaliśmy między innymi tutaj: Zmarł 12-latek pogryziony przez psa, Śmiertelne zagrożenie. Opinia biegłego po obserwacji psów.

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Przemyślu podjęła decyzję o złożeniu wniosku do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna (miasto jest właścicielem schroniska, gdzie przebywają psy) o przeprowadzenie zabiegu uśmiercającego oba amerykańskie pitbulteriery, które zaatakowały 28 września w Przemyślu.

Decyzja o złożeniu wniosku zapadła na podstawie opinii behawiorysty i kierownika schroniska, a także po przesłuchaniu świadków. Uznano, że psy stanowią poważne niebezpieczeństwo dla społeczeństwa – mówi nam Anna Szczerba, Prokurator Rejonowy w Przemyślu. 

Już wcześniej dotarliśmy do szczegółów raportu powołanego przez prokuraturę biegłego.

Obserwacja 5-letniej suki i rocznego samca pozwoliła dojść do wniosku, że psy stwarzają śmiertelne zagrożenie dla otoczenia i że istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego ataku – wyjaśniała na naszych łamach Marta Pętkowska, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Dokumenty w sprawie przeprowadzenia eutanazji dotarły do schroniska w Orzechowcach, gdzie przebywają oba psy.

Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia zabiegu. Wszystko musi się odbyć w bezpieczny i humanitarny sposób – podkreśla Przemysław Grządziel, kierownik Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Orzechowcach.

Obowiązki związane z opieką nad psami wziął na swoje barki kierownik schroniska. Pracownicy i wolontariusze boją się kontaktu z tymi zwierzętami.

Psy są agresywne, reagują różne gesty, postawę ciała, na to, co człowiek trzyma w ręce. Mam wrażenie, że atak mógłby nastąpić w każdej chwili – opisuje kierownik Grządziel.

Jak wcześniej podawaliśmy, 50-letni Mariusz S., właściciel psów, usłyszał zarzut narażenia małoletnich Kamila i Szymona na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci jednego z nich.

Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury.

– Mariusz S. został przesłuchany. Nie przyznał się do winy. Złożył wyjaśnienia, w których zminimalizował swoją winę – uzupełnia Marta Pętkowska.

Sąd podjął decyzję o aresztowaniu 50-latka tymczasowo na okres 3 miesięcy.

Czyny, o których mowa w postawionych zarzutach zagrożone są karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Psy, które zagryzły 12-letniego Kamila. Foto: Schronisko w Orzechowcach


Przypomnijmy, że do pogryzienia doszło w poniedziałek 28 września. 11-latek wracał ze szkoły i spotkał o rok starszego kolegę, któremu zachciało się pić. Młodszy z chłopców zaprosił go do swojego domu. Nie było w nim rodziców, były dwa psy. Początkowo mówiono o rasie amstaff. Prokuratura zweryfikowała jednak te informacje i podała, że są to dwa amerykańskie pitbulteriery. Niedługo po wejściu chłopców do mieszkania, zwierzęta zaatakowały. 12-letni Kamil doznał rozległych obrażeń. Miał głębokie rany szyi, twarzy i klatki piersiowej oraz złamaną rękę. Dużo lżejsze obrażenia odniósł 11-letni Szymon. Nie zagrażały jego życiu.

12-latek został przetransportowany do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie miał przejść operację. Niestety obrażenia okazały się zbyt rozległe i dziecko zmarło.

15-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (2)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

To nie wina właściciela tylko rzadu2020-10-16 10:36:02
0 0
Psy z rodowodem zakupione w znanych hodowlach mają zdrowa psychikę, są przebadane przez bachawiorystow. Niestety ludzie zarabiają nędzę to kupują psy niewiadomo skąd i od kogo bo tanio. Psy rodowodowe są mega drogie, tyle co miesięczne wynagrodzenie. To kogo stac. Niech rząd zlikwiduje nędzę w Polsce. Poza tym posiadanie psów w blokach powinno być zabronione. Bo to dla psów jest klatka. Tu rzad powinien wprowadzić zakaz. W domu prywatnym każdy z psem rasy niebezpiecznej powinien posiadać pozwolenie od burmistrza miasta i zaświadczenie od behawiorysty że pies został zbadany pod kątem agresji.
Anonymous2020-10-16 22:34:07
0 0
Przypowieść o psach nie dotycząca powyższej tragedii lecz zwracająca uwagę na fatalną interpretację prawa do samoobrony koniecznej: Czy 2 psy które rozdarły by na strzępy oprycha który próbował by się włamać pod osłoną nocy gdy domownicy by spali do domu , na ogrodzonej i oznakowanej z każdej strony posesji tabliczkami typu uwaga zły pies zostały by w takim razie również uśpione a właściciela wsadzono do pierdla za przyczynienie się do śmierci złodzieja, złe wychowanie psów i zbyt mocne zabezpieczenie posiadłości. Bo przecież u Nas domy powinny być otwarte na oścież tak żeby potencjalny oprych nie trudził się zbytnio przy włamaniu a gdyby ktoś przypadkowo starał się bronić swojej rodziny i dóbr powinien grzecznie poprosić złodzieja żeby zaczekał do przyjazdu policji którą ma zamiar wezwać bo w inny sposób to było by pogwałcenie praw obywatelskich złodzieja. Pozdrawiam zdrowo myślących