REKLAMA
REKLAMA

Walka o osiem klas w szkole. Rodzice zapowiadają pikietę i głodówkę (FOTO)

GRABÓWKA / GMINA DYDNIA / PODKARPACIE. Rosną emocje związane z obroną dotychczasowej struktury Szkoły Podstawowej w Grabówce w gminie Dydnia. Rozważany jest pomysł ograniczenia funkcjonowania placówki z klas 1-8 do 1-3. Miejscowy urząd, kierując się dbałością o prawidłowy rozwój uczniów, chce zapewnić im lepsze warunki nauki poprzez przeniesienie do sąsiedniej placówki oddalonej o 4 km. Władze gminy muszą również dbać o dyscyplinę finansową i budżet. Rodzice mają jednak inne zdanie, swoje argumenty, które twardo bronią. Nie chcą nawet myśleć o przeniesieniu uczniów. Są zdeterminowani. Zapowiadają pikietę i protest głodowy w obronie szkoły.

Tomasz Sokołowski

Sala do ćwiczeń jest jednocześnie stołówką

Szkoła Podstawowa w Grabówce to niewielka placówka mieszcząca w swoich murach 4 klasy, pracownię komputerową i salę do ćwiczeń o powierzchni niespełna 50 m2. Aktualnie szkoła opiekuje się 50 młodymi osobami. 11 to przedszkolaki, 39 to uczniowie podstawówki. Struktura przedstawia się następująco:

Oddział Przedszkolny
Pięciolatkowie – 6 uczniów
Sześciolatkowie – 5 uczniów
Szkoła Podstawowa (klasy)
I – 4 uczniów
II – 4 uczniów
III – 3 uczniów
IV – 8 uczniów
V – 4 uczniów
VI – 8 uczniów
VII – 4 uczniów
VIII – 4 uczniów

28 stycznia 2020 roku radni gminy Dydnia przegłosowali uchwałę intencyjną, która zakłada zmianę struktury szkoły i ograniczenie klas do 1-3. Pozostali uczniowie mieliby zostać przeniesieni do oddalonej o 4 km szkoły w Niebocku. Chodzi dokładnie o 27 osób. Wcześniej, mieszkańcy Grabówki dojeżdżali już do Niebocka, gdy kończyli swoją podstawówkę i rozpoczynali naukę w gimnazjum. Radni oraz wójt zadeklarowali, że jeśli miałaby zapaść ostateczna decyzja w tej sprawie, gmina zobowiązałaby się do zabezpieczenia darmowego przejazdu dla uczniów wraz z zapewnieniem opieki podczas podróży.

Ważnym momentem związanym z aktualną sytuacją i napięciami jakie powstały był wrzesień 2019 roku, gdy do Urzędu Gminy Dydnia trafiło pismo od dyrektora szkoły.

Pani dyrektor poinformowała mnie,  że warunki lokalowe w szkole w nawiązaniu do liczby uczniów są niewystarczające. Zorganizowaliśmy wyjazdową komisję rady.  Biorące w niej udział osoby przekonały się, że warunki do nauki dla uczniów są złe. Jest za mało sal lekcyjnych, co zmusiło do wprowadzenia zmianowości. Sala do ćwiczeń służy jednocześnie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznej, jedzenia posiłków w ramach prowadzonej stołówki i przeprowadzania lekcji dydaktycznych. Wiąże się to z tym, że na salę trzeba wnosić i wynosić stoliki, krzesełka i mobilną tablicę. W tym czasie, z sali wynoszony jest sprzęt do ćwiczeń. Ponadto, pozyskany sprzęt i pomoce dydaktyczne nie są nawet wypakowane z pudeł, bo nie ma ich gdzie poukładać – relacjonuje Alicja Pocałuń, Wójt Gminy Dydnia. – Dla nas najważniejsze jest dobro uczniów i ich prawidłowy rozwój. Dlatego chcemy im stworzyć godne warunki do nauki.

Dwa ciosy dla budżetu gminy

Początkowo w opracowywanym w listopadzie budżecie na 2020 rok zapisano kwotę 100 tys. zł na rozbudowę szkoły. Jednak już na etapie projektowania planu finansowego zdawano sobie sprawę z tego, że nie będzie to kwota wystarczająca do zainwestowania w wymagane roboty. Sytuację mocno skomplikował fakt, że gmina otrzymała subwencję oświatową niższą o milion złotych niż się spodziewano. Do kasy wpłynęła kwota 8,8 mln zł, tymczasem planowane wydatki, już po korektach i cięciach, oszacowano na kwotę 13,8 mln zł. Dla 38-milionowego budżetu tej jednostki samorządowej, wydatek 5 mln zł jest gigantycznym obciążeniem. Gwoździem do trumny dla wielu inwestycyjnych zapędów włodarzy gminy i radnych był kolejny milion złotych utracony po restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Jestem wójtem całej gminy, w której mamy 13 miejscowości. Muszę patrzeć sprawiedliwym okiem na wszystkich. Zresztą, trudno byłoby mi przeforsować pomysł zainwestowania dużych środków na rozbudowę szkoły w Grabówce w radzie gminy. Każdy radny reprezentuje swoją miejscowość i walczy o środki i inwestycje ważne dla swoich mieszkańców. Każda społeczność oczekuje wsparcia. Ponadto, podjęcie takiej inwestycji w perspektywie bardzo trudnego budżetu mogłaby zakwestionować Regionalna Izba Obrachunkowa – dodaje Alicja Pocałuń.

„To mydlenie oczu. Konsekwencją będzie likwidacja!”

Inne zdanie na temat proponowanych zmian, a także inną wizję dobra ucznia przedstawiają rodzice zebrani wokół ruchu, który za cel obrał sobie obronę placówki i zachowanie dotychczasowej, 8-klasowej struktury.

Przekształcenie szkoły i ograniczenie jej funkcjonowania do klas 1-3 to próba zamydlenia oczu mieszkańcom, którzy są świadomi konsekwencji takiej reorganizacji. Szkoła w strukturze organizacyjnej 1-3 nie ma prawa długoletniego bytu. Konsekwencją przekształcenia szkoły będzie jej stopniowe wygaszanie i likwidacja, a to sprawi, że nasza wieś zacznie umierać i wyludniać się. Brak szkoły to brak ducha, zjednoczenia wsi i uderzenie bezpośrednio w ludzi chcących założyć rodzinę – mówi nam osoba, która zgłosiła do redakcji całą sprawę, prosi o zachowanie anonimowości.

Był projekt rozbudowy szkoły

Autorka interwencji wskazuje, że w roku 2018 został przygotowany pełny projekt budowlany, który w pełni zaspokajał problemy związane z zabezpieczeniem infrastruktury dla szkoły.

Rozbudowa została naszej lokalnej społeczności obiecana przez obecną panią wójt przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Jeszcze w styczniu zapewniała nas, że wszystko idzie zgodnie z planem. Nagle, 20 stycznia br., bez żadnych konsultacji społecznych, zostaliśmy poinformowani, że szkoła nie tylko nie zostanie rozbudowana, ale jej struktura zostanie ograniczona. Wywołało to nie tylko wielkie zaskoczenie, ale i oburzenie w lokalnej społeczności, która poczuła się oszukana i zapomniana. Jako rodzice i wyborcy nie chcemy, aby dyskusja o losach szkoły odbywała się bez udziału nauczycieli i rodziców – dodaje nasz rozmówca.

W mediach społecznościowych (Facebook.com) utworzono profil „Szkoła w Grabówce zagrożona likwidacja ‼️”. Od kilku dni, na bieżąco publikowane są informacje na temat szkoły i zamieszania związanego z pomysłem zmniejszenia zakresu funkcjonowania. Czytamy tam między innymi o prognozach demograficznych. Autorka zgłoszenia mówi nam również o dobrym wyposażeniu szkoły.

Zgodnie z prognozami demograficznymi nie zagraża nam spadek uczniów w kolejnych latach, wręcz przeciwnie. Nasza szkoła odnotowuje stabilną liczbę uczniów, a zgodnie z deklaracjami mieszkańców sąsiedniego Lalina, są oni chętni, by posyłać swoje dzieci do szkoły w Grabówce, co przyczyniłoby się do jej rozwoju i przemawia nie tylko za zachowaniem obecnej struktury 1-8, ale również za opłacalnością rozbudowy szkoły. Innym argumentem jest nieustanny rozwój szkoły. W ostatnich latach dzięki zaangażowaniu dyrekcji, kadry oraz mieszkańców Grabówki szkoła otrzymała ogromne dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych, sprzętu interaktywnego jak najnowocześniejsze monitory interaktywne oraz laptopy, dzięki czemu jest jedną z najlepiej wyposażonych szkół w naszej gminie – zaznacza współautorka postów na wspomnianym profilu.

Apelujemy do Rady Gminy Dydnia oraz do pani wójt o zmianę decyzji – dodaje nasza Czytelniczka, deklarując, że jest to głos „wszystkich rodziców i mieszkańców Grabówki”.

W środowisku szerzone są nieprawdziwe informacje mówiące o likwidacji szkoły w Grabówce. Nic takiego nie ma miejsca – zaznacza Alicja Pocałuń.

Co istotne w całej sprawie, nie zapadła jeszcze żadna ostateczna decyzja. Po uchwaleniu uchwały intencyjnej, projekt zmian został przesłany do Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Ten zaopiniuje dokument. Jego decyzja będzie wiążąca. Jeśli opinia będzie pozytywna, Rada Gminy Dydnia będzie procedować projekt właściwej uchwały. Jeśli natomiast kurator negatywnie oceni pomysł przeniesienia 27 uczniów do szkoły w Niebocku, temat upadnie. Władze gminy spodziewają się otrzymać odpowiedź z kuratorium do 20 lutego.

Opinia kuratora jest dla nas wiążąca – potwierdza wójt Alicja Pocałuń.

Podpisy, pikieta, strajk głodowy

Rodzice są zdeterminowani w swoich działaniach. Zebrali 500 podpisów pod sprzeciwem i petycją do władz (Grabówka liczy około 550 mieszkańców). Na środę na godzinę 16 zaplanowano pikietę pod siedzibą szkoły. Nie jest też wykluczone, że dojdzie do strajku głodowego.

Do tematu wrócimy.

Szkoła w Grabówce. Foto: archiwum prywatne

źródło: Red., Urząd Gminy Dydnia, materiały nadesłane

12-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Bożena Chorążak2020-02-13 09:34:40
1 1
W związku z wpisem Dojazdy z dnia 12.02.2020, godz. 12:19 informuję całe środowisko szkolne, iż w dniu dzisiejszym złożyłam zawiadomienie do prokuratury o zniesławienie dobrego imienia szkoły w Niebocku.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (69)
Pokaż więcej komentarzy (69)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Mieszkaniec.2020-02-12 11:02:15
0 0
I ruszy lawina.... Obrażanie i oszczerstwa.... Gotowi do biegu start... Dobrze napisane jest jeszcze wiążąca opinia kuratorium... A gdzie Starosta pochodzący z Grabówki a siedzi w cieniu.
Dlaczego rząd nie przejmie szkoł od samorzadów 2020-02-12 11:06:23
0 0
przecież nauczyciele to najbardziej wydajna i najmniej roszczeniowa grupa zawodowa otrzymująca grosze
Wadek2020-02-12 11:08:27
0 0
szkolnictwo powinno być zreformowane bo w tej formie to zrujnuje samorządy. Jak PiS nie chce likwidować szkół to niech rząd PiSu przejmie szkoły
3 uczniów w klasie!?2020-02-12 11:09:02
0 0
to jakiś zart! jedyna sensowna decyzja o przekształceniu szkoły!
Patrzę z boku2020-02-12 11:11:07
0 0
Co rodzice na to w jakich warunkach uczą się ich dzieci? Nie lepiej wysłać do większej szkoły? A może w sprawie jest jakieś drugie dno?
JA2020-02-12 11:12:59
0 0
Taniej wyjdzie nauczanie indywidualne dla każdego ucznia bo odpadnie utrzymanie placówki i dyrektorów!!!!
..2020-02-12 11:24:16
0 0
wielkie mecyje pojechać 4 km,niech doloza się do utrzymania a nie pikietują. nie rozumieją zasad ekonomii to z takimi szkoda gadac,po co utrzymywać sztab ludzi dla paru dzieci?
Doktor2020-02-12 11:46:17
0 0
Szkole zlikwidowac zaoszczędzone pieniadze przeznaczyc na podwyzki dla lekarzy i pielęgniarek w sanockim szpitalu
Tomek2020-02-12 11:53:55
0 0
Trochę nie dziwna sytuacja o likwidacji - w klasie po 4 osoby. Czyli opłacalność placówki żadna. Nie ma szans na utrzymanie z subwencji oświatowej - bo pieniądze idą na ucznia. A trzeba zatrudnić wszystkich nauczycieli z danego przedmiotu nawet na 1/4 etatu. Zawsze można stworzyć szkołę społeczną - prywatną. Tylko kto to zrobi.
@@@2020-02-12 11:54:18
0 0
Widzę ze Pani Wójt juz nasłała swoich piasków. Moze Pani Wójt ma zaniki pamięci? Co Pani obiecała Grabówce? Widocznie sie Pani nie nadaje na swoj urząd. Czas na zmiany droga Pani Wójt!!!! Kłamczucha precz!!!
Prawda2020-02-12 12:02:39
0 0
Prawda jest taka że rodzicom po prostu nie chce się przypilnowac dziecka które by dojeżdżało. Hahah śmiech na sali po 4 uczniow w klasie. To już bardziej popada pod nauczanie indywidualne a nie szkole. Zamknąć ja i po problemie. W innych miejscowościach już dawno to się stało i nikt problemów nie ma. Żenada!. Jestem za zamknięciem! Lepiej z tych kosztów które idą na nią wzbogacić inne szkoły gdzie uczniów jest o wiele wiecej
Jaaaaaaa2020-02-12 12:04:10
0 0
Moze Pani Wójt upubliczni dane ile pieniążków dopłaca do innych szkół w gminie? W Niebocku sie pieniądze na rozbudowę szkoły. Pewnie skradzione z Grabówki? Ostatecznie Rodzice nie oddają dzieci do Niebocka tylko do Falejowki. Gmina bedzie musiała zapłacic Gminie Sanok 34000. Wiec ktos tu kłamie. Chyba Pani Wójt???? Żenada Pani Wójt.
Pomyślmy2020-02-12 12:04:17
0 0
A co to za ekonomia jednemu dać a drugiemu zabrać?? Po za tym o jakich kwotach my tu mówimy - to aż śmieszne. Czy dziś obietnice nic nie znaczą? Po następne z ludźmi się rozmawia szuka rozwiązań, kompromisów a nie narzuca swoje. Czy tak działa PiS??
Prawda!!!!!2020-02-12 12:08:16
0 0
Ekonomia Szkoły Podstawowej w Grabówce. Koszty związane z funkcjonowaniem szkoły według planu na 2020 rok: 881 591 zł - dane Urząd Gminy w Dydni W tym: Szkoła Podstawowa: 821 591 zł Odział przedszkolny: 60 000 zł Kwoty przeznaczone na: Płace + pochodne: 765 867 zł Koszty rzeczowe: 115 724 zł Subwencja + dotacja przedszkolna Klasy I-VIII: 39 uczniów x 11 946, 32 zł - 465 906 zł Oddział przedszkolny: 11 dzieci x 7 515,01 zł - 82 665 zł RAZEM 548 571 zł Różnica pomiędzy planem a przysługującą subwencją i dotacją przedszkolną. 881 591 - 548 571 = 333 020 zł tj. ok 37% udziału gminy w utrzymaniu szkoły przy strukturze I-VIII + oddział przedszkolny Szacunkowy plan przy przekształceniu szkoły do struktury I - III z oddziałem przedszkolnym Subwencja + dotacja przedszkolna Klasy I-III: 12 uczniów x 11 946,32 zł - 143 355,84 zł Odział przedszkolny: 10 dzieci x 7 515,01 zł - 75 150,10 zł RAZEM 218 505,94 zł KOSZTY Szacunkowe płace w palcówce o strukturze I-III + oddział przedszkolny: około 390 000 zł Wydatki rzeczowe około 70 000 zł RAZEM około 460 000 zł Różnica w szacunkowym planie a przysługującą subwencją i dotacją przedszkolną: 460 000 zł – 218505,94 zł = 241 494,06 tj. ok 53% udziału gminy w utrzymaniu szkoły przy strukturze I-III + oddział przedszkolny Propozycje rozwiązania sytuacji. Przyjęcie zdeklarowanych uczniów z miejscowości Lalin 15 uczniów. Klasy I-VIII: 54 uczniów x 11 946, 32 zł - 645 101, 28 zł Klasa O i oddział przedszkolny: 11 dzieci x 7 515,01 zł - 82 665,11 zł RAZEM: 727 766,39 zł Razem z uczniami z Lalina: Różnica w szacunkowym planie a przysługującą subwencją i dotacją przedszkolną: 881 591 zł – 727 766,39 zł = 153 824,61 tj. ok 17% udziału gminy w utrzymaniu szkoły przy strukturze I-VIII + oddział przedszkolny
$#@2020-02-12 12:08:53
0 0
"PATRZĘ Z BOKU"- Widać właśnie!!! Wychowanie dzieci wydaje się łatwe dopóki się ich nie ma!!! To tak właśnie jak patrzenie z boku!!! Jak jest 4 dzieci w klasie to nauczyciel ma czas podejść i wytłumaczyć każdemu osobo!! Za tym idą wyniki tych dzieci!!! Która szkoła państwowa przynosi dochód??? Ogarnijcie ludzie ten jad!!!
porażka2020-02-12 12:21:26
0 0
Domyślam się, że poziom nauczania także będzie wyższy bo przy 4 osobach w klasie ciężko mówić o jakimś poziomie, sama wiem jaka jest różnica pomiędzy małą szkołą na wsi a np taką w Sanoku, później dzieci pójdą do szkoły średniej do "miasta" i buzia otwarta, nie wiadomo co się dzieje. Zapewniony transport na te tylko/aż 4km, ale rodzice i tak wolą żeby ich dzieci uczyły się w takich warunkach, później dziwić się jaki mamy ciemnogród...
***2020-02-12 12:23:42
0 0
"Rodzicom się nie chce przypilowac dzieci?" - hahaha. A szanowny komentator zapewne jest pewny co wyprawia się w szkole do której uczęszcza jego dziecko? Od dawna wiadomo że "im więcej luda tym więcej cuda" . Mało słyszy się o tym co się wyprawia po większych szkołach?? Cóż za podejście do tematu
Mama2020-02-12 12:25:02
0 0
Podobno ktoś kiedyś jednemu panu obiecał halę gimnastyczną na Grabówce i teraz ten właśnie pan staje na głowie, żeby szkoła została w pełnym wymiarze, bo po co hala jak w całej szkole 15 dzieci zostanie - to już jest walka o zranione ambicje tego pana ... ech
Observer2020-02-12 12:27:42
0 0
I bardzo dobrze !!! Hipokryzja nie zna granic !!!! Sami wybrali to co chcieli!!! Teraz o pomoc do byłego Wójta piszą i dzwonią!!!
Niebocczanin2020-02-12 12:36:02
0 0
Osoba która takie oszczerstwa pisze na szkołę w Niebocku powinna podać swoje imię i nazwisko (prawdziwe), bo to się nadaje na policje. A e-sanok powinien sprawdzic te "fakty", skoro taka patologia, zapraszamy kogoś z redakcji do Niebocka i sprawdźcie. I skąd nagle te wieści o narkotykach? Jakoś jak chodziła Grabówka to zgłoszeń bieżących nie było. Rozumiem, że tonący brzytwy się chwyta, ale kto sieje wiatr burzę zbiera. A Niebocko i bez Grabówki szkołę utrzyma, także walczcie, ale miejcie honor i bądźcie uczciwi.
\"Mama\"do ciebie2020-02-12 12:36:06
0 0
Własnie naszym dzieciom obiecano rozbudowę a teraz pieniądze na rozbudowę skradzione nam poszły na rozbudowe sali gimnastycznej w Niebocku!!!! Zeby było sprawiedliwie to wszystkim po równo!!!!!! Tak Pani Wojt dzieli po równo??? Precz od naszej szkoły kłamczucho!!!!
!!!2020-02-12 12:38:08
0 0
No naprawdę tak się były Wójt przyczynił do rozwoju wsi, że tylko teraz do niego jak w dym o pomoc!!!żenada!!!Na jednym wózku jadą razem z szanowną panią A.P!! Nic tylko taczki podstawić!!!!
.2020-02-12 12:40:45
0 0
Mieszkam w miejscowości, gdzie, kiedyś, był podobny problem. Najpierw zostało 3 klasy, potem zlikwidowano wszystko. Co prawda, nasze dzieci, muszą dojeżdżać drugie tyle co dzieci z Grabówki, ale dają radę. Nie maja opiekuna w autobusie. A dzieciakom wyszło to tylko na dobre, jeśli chodzi o poziom nauczania. Mieszkańcy muszą popatrzeć na koszty utrzymania takiej placówki, to nie jedyny wydatek w gminie. No chyba że zawiążą stowarzyszenie i sami coś z tym zrobią. Mogą się wykazać, ale też trzeba trochę wysiłku własnego w to włożyć.
zdziwiony2020-02-12 12:48:44
0 0
To takie szkoły w ogóle istnieją? Absurd. Zlikwidować w całości.
NeO2020-02-12 12:55:24
0 0
Drodzy Państwo, dzieci jest bardzo mało w klasach. Biorąc pod uwagę ekonomię, to ta szkoła nie ma szans na zarobienie na siebie. Z drugiej strony, tak mało liczne klasy są doskonałe dla samych uczniów, gdyż im więcej dzieci w klasie, tym gorzej z jakością nauki. Ale kasy brakuje, więc albo nauczyciele muszą mniej zarabiać i zatrudnienie ogólnie musi być jak najniższe( obie opcje nie wchodzą raczej w grę, bo środowisko nauczycielskie chce zarabiać jak najwięcej, jak w Biedronce płacą 3600 zł. to nauczyciele 7000 zł., tak związki postulowały ). Albo, metoda nigdzie nie stosowana, czyli rodzice niech dodatkowo się co miesiąc zrzucają na funkcjonowanie tej placówki. Taki kapitalizm.
Jedzący popcorn2020-02-12 12:57:04
0 0
Może zamiast rzucać oszczerstwa na lewo i prawo to warto zaczekać na opinię Kuratorium Oświaty, no chyba, że szkoła w Grabówce boi się tej kontroli. (Podobno żeby odbyły się zajęcia, trzeba wnosić i wynosić krzesełka do sal lekcyjnych - ciekawe tylko kto to wnosi - mam nadzieję, że nie same dzieci) :(
Agnieszka Z. -Sanok2020-02-12 13:00:53
0 0
Ja bym nie chciała, żeby moje dzieci uczyły się w klasach łaczonych, w szkole bez sali gimnastycznej i innego zaplecza, typu stołówka, czytelnia... Mamy XXI wiek i inne kryteria.
Decyzja powinna być2020-02-12 13:02:34
0 0
Rozpędzić pikietę dojeżdżałem do szkoły podstawowej potem 15 km. do Sanoka prywatnie kursowymi autobusami.Potem ukończyłem studia.Budynek szkoły w Grabówce nie spełnia warunków.Ilość dzieci mała koszty bardzo duże jak na gminę.Tam może się nadal odbywać impreza palenia fajki.Jaka jest tam przyszłość ucznia po podstawówce we wsi w której jest jedna krowa z koniem , może koza kilka kurek, piesek i koty.
Agata 2020-02-12 13:11:42
0 0
Grabowka- nietykalna swięta krowa. Najpierw przed rokiem bluzgali na bylego wlodarza, a dzisiaj na obecną wójcine, choć sami ją wybrali, a pan Fej... co najgłosniej krzyczał. dziś milczy. Wstyd.
obywatel x2020-02-12 13:13:55
0 0
Ciekawa historia. Pan Jacek zaczyna "szumieć" tylko szkoda że nie ma na celu dobro tych dzieci o których tu mowa , być może ma inny cel. Ratunek od "byłego" no to ktoś ma fantazję. Zastanówcie się . Apel do rozsądku .
Smyk2020-02-12 13:16:11
0 0
Hahaha/ 10 roczników-50 uczniów a ilu nauczycieli ?
Rodzic 2020-02-12 13:26:58
0 0
Proszę pozwolić rodzicom decydować, czy warunki w jakich ucza się nasze dzieci są wystarczające czy nie, i czy spełniają standardy 21 wieku. Zapewniam że tak. Poziom nauczania jest na takim samym poziomie jak w innych szkołach , o czym swiadczy porównanie staninowe wyników z egzaminów 8klasistów. Jeśli chodzi o ilośc uczniow to tendencja jest wzrostowa, nie wspominając o uczniach z Lalina. A jak juz o ekonomii mówimy, to w gminie nie ma żądnej placówki, która jest samowystarczalna, idąc tym tokiem myślenia trzeba zamknąć wszystkie szkoły i przekształcić w prywatne lub zagonić uczniów i nauczycieli zeby na przerwach składali długopisy. Do kazdej szkoły Gmina dokłada. dla porównania: NIEBOCKO - 516 464 ZŁ DYDNIA- 640 607 zł KOŃSKIE - 475 347 zł JABŁONKA- 229 667 zł GRABÓWKA -333 020 zł A po przyjęciu uczniów z Lalina do Grabówki - 153 824 zł Gmina na reorganizacji szkoły zaoszczedzi raptem 90 000 zł rocznie. Naprawdę suma jest druzgocąco wysoka jak na gminę w której mieszka blisko 8 tysięcy ludzi. Apeluję o rozsądek i brak pieniactwa w komentarzach.
Suweren2020-02-12 13:54:34
0 0
Obcięta subwencja oświatowa przez rządy Zjednoczonej Prawicy czyli Pisu, Solidarnej Polski, Porozumienia. Dalej dajcie się robić w buca przez pisiorow mieszkańcy Podkarpacia.
erektor2020-02-12 14:01:58
0 0
Widzę, że rzeczywiście tłok w klasach xD chcą szkołę na miejscu niech bulą nauczycielom sami. Nie ma podstaw ekonomicznych, dziękujemy, zamykamy. Chcieliście kapitalizm to macie.
Ja2020-02-12 14:02:38
0 0
Do NeO- skoro taki kapitalizm to wskaz prosze przynajmniej 1 szkolę , która utrzymuje się obecnie sama Ułatwię Ci zadanie- nie ma takiej.
Ewa2020-02-12 14:04:53
0 0
Czytam te wszystkie komentarze i jestem zszokowana myśleniem tych osób które piszą że śmiechem jest prowadzenie szkoły w której jest po 4 osoby w klasie jakie to wasze myślenie żadne ponieważ te dzieci mają więcej wiedzy niż te które są nauczane w klasachbpo 20 osób gdyż nauczyciele mają więcej czasu no ale wy pewnie mieliście mniej wiedzy wpojone albo nie macie dzieci
GG2020-02-12 14:13:12
0 0
Ekonomia? Kapitalizm? Zamknijmy wszystkie szkoły w Polsce, bo po obciętej subwencji rzadowej do każdej szkoly trzeba dokładać kasę! Po co nam edukacja? Albo mniej drastyczne rozwiązanie- zredukujmy ilość szkół o 50%, niech dzieciaki dojeżdzają, krzywda im się przecież nie stanie. A zamiast małych klasoi indywidualnym podejściu do ucznia, stwórzmy klasy 45 osobowe, w takich nauka idzie lepiej i poziom wyższy!
A CO NA TO SOŁTYS !!!2020-02-12 14:50:52
0 0
MARECZKU DO BOJU
Rodzic z Niebocka2020-02-12 14:55:15
0 0
Dotyczy wpisu @Dojazdy, ja myślę że dyrekcja szkoły w Niebocku powinna zgłosić sprawę na policję o zniesławienie dobrego imienia szkoły, nie można rzucać takich oszczerstw, a osoba która to napisała powinna ponieść konsekwencje. Z ustaleniem tożsamości nie powinno być najmniejszego problemu.
Sanoczanka2020-02-12 14:56:22
0 0
Opisane w tekście warunki, w jakich uczą się dzieciaki nijak się mają do XXI wieku. Nie dałabym moich dzieci do takiej szkoły
Obiektywnie2020-02-12 15:01:23
0 0
Kochani mieszkańcy Grabowki zacznijcie myśleć racjonalnie a nie krzyczeć pod dyktando samozwanczego przywódcy celebryty Pana on tylko za winkla judzic potrafi a na końcu i tak wypłynie jak tłuszcz w rosole na górę i po całym zamieszaniu i tak przylepi się do wygranych
Felicjan Dulski2020-02-12 15:22:59
0 0
... a niech was wszyscy diabli....
kiper2020-02-12 15:29:56
0 0
kiedys w latach 50 tych Grabowka slynela z produkcji dobrego bimbru.i byl tani.60 zl za litr.
rychu2020-02-12 15:31:55
0 0
a moze by tak te dzieci skierowac do swietej Strachociny,tam czegos by sie nauczyly
NeO2020-02-12 16:00:11
0 0
@Ja - A gdzie napisałem że jest kapitalizm? Napisałem, że GDYBY rodzice płacili za naukę swoich dzieci, to wtedy byłby kapitalizm, teraz jest komuna pełną gębą! I dzięki temu wszystko pada, czy to szkoła, czy to szpital, tylko, o dziwo, urzędy mają się świetnie! I dopóki Polacy nie będą chcieli być wolnymi, dopóty będziemy niewolnikami...
Sumienie2020-02-12 16:39:33
0 0
Pani dyrektor szkoły podstawowej w Grabówce panicznie bojąc się utraty pracy przyjęła stanowisko oczerniania innych szkół strasząc,manipulujac,robiac z siebie ofiarę. Wstyd , żenada. Jak pani spojrzy innym dyrektorom w oczy.Cóż przykre a nauczyciele powinni dawać przykład.
Buhahaha2020-02-12 17:28:08
0 0
No i bardzo dobrze się dzieciaki nauczą odpowiedzialności. Trochę życia poznają nawet jakby miały chodzić na piechotę. A nie że mamusia pod drzwi za rączkę a dwa kroki do szkoły mają. 4 uczniów w klasie żenada! Pójdą do średniej to w wiekszej grupie się zgubią biedaczki. Zlikwidować!!!
Zet2020-02-12 17:55:31
0 0
Witam, choć pytanie wydaje się retoryczne, trudno go nie zadać. No kogo głosujecie w swojej gminie od lat?, no. To teraz napiszcie do kandydata na prezydenta, Pana Dudy. Odwiedza właśnie gminy, powiaty, wsie i różne grajdołki(z całym szacunkiem) z całą pewnością pochyli się nad waszym problemem, jako nie tylko kandydat do pałacu, ale przede wszystkim jako Pan Prezydent, który słucha swojego suwerena. Wykorzystajcie niepowtarzalną szansę, nie narzekajcie na pisowski rząd tylko na PO. PSL. To nic że pis już rządzi 5 lat, wszystko i tak jest przez Tuska, Gender, środowiska LGBT, Żydów, UE, KE, WHO, Putina.
A co 2020-02-12 18:30:41
0 0
Totalny przypał
a to2020-02-12 18:42:38
0 0
Musicie wiedzieć że tu wcale nie chodzi o Wasze dzieci - tutaj chodzi o etaty za "naukę" - płatne wakacje, płatne przerwy świąteczne, ferie. Ciężko "pracują" - należy im się!
Sumienie2020-02-12 19:24:31
0 0
I CO Z TĄ GŁODÓWKĄ. HA HA.
MMM2020-02-12 20:04:07
0 0
Drodzy Rodzice, Nauczyciele szkoły w Grabówce!!! Nie przejmujcie się hejtem, który na Was spada. Walczycie o słuszną sprawę! Ekonomiczne wskaźniki nie mogą być argumentem jeżeli mówimy o inwestycji w kapitał ludzki- dzieci. W tym wypadku zysk obieramy po latach w postaci wartościowego pokolenia. Szkoły w małych miejscowościach muszą istnieć, gdyż są miejscem kulturotwórczym, sercem miejscowości, jej wizytówką. Oszczędzać można wszędzie, ale na pewno nie w edukacji przyszłego pokolenia. Są ludzie, którzy Was gorąco wspierają, są z Wami!!!! Walczcie!!!!
Tubylec2020-02-12 20:17:27
0 0
...kloZet , ty miernoto intelektualna znowu łazisz po tym portalu i judzisz!
Jedyny mądry2020-02-12 20:27:06
0 0
Sami sobie panią wójt wybraliście. Tak psioczyliscie na byłego wójta że czas skończyć z tą szajką. Jest takie przysłowie: " Widziały galy co brały ". Ale was pięknie wyruch.ła Heh. Następnym razem zastanówcie się zanim zaczniecie walczyć. A tak poza tym wszyscy zwolennicy pseudowojciny zaczynają madrzec z Jackiem na czele. I po co to wam było? Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Pa
To ja...2020-02-12 21:31:27
0 0
Ludzie opamiętajcie się , 4 osoby w klasie , kto utrzyma takie szkoły???Ilu tam pracuje ,,przemęczonych Nauczycieli ,, ?? ? po 18 godzin tyg. - pełny etat . Rząd powinien zrobić porządek z przywilejami dla Nauczycieli i wówczas koszty utrzymania byłby o wiele mniejsze może i szkoły by istniały .
Wojak2020-02-12 22:03:01
0 0
Czyżby wszyscy zapomnieli że były wójt też zlikwidował klasy 4-8 w wydanej i jakoś do dzisiaj funkcjonują. Czas najwyższy zrobić to w Grabowce . A mieszkańcy niech pomyślą o wzroście liczby dzieci A może Pan A....... W tym pomoże
Sąsiad 2020-02-12 22:22:06
0 0
Ludzie wypowiadający się negatywnie o szkole w Grabowce jesteście skończonymi debilami. Nie znacie realiów tej szkoły to po cholere te głupie komentarze. Szkoła jest dobrze wyposażona w pomoce naukowe i nie tylko. Nauczyciele świetni. Co widać zaangażowaniem rodziców. Jak by miała być taka zła jak opisuje ten portal z miasta kultury to rodzice by jej tak zaciekle nie bronili.
Sasiad2020-02-12 22:25:24
0 0
Jasne. Zlikwidować szkole w Grabowce. A Sanok zaorać i posadzisc pietruszkę, cebulę i inne warzywa bedzie na długi waszego szpitala. Bo teraz warzywa w cenie hehehe.
Sasiad2020-02-12 23:03:41
0 0
Może z tych warzyw sprzedanych ktore urosna na zaoranym Sanok starczy kasy nie tylko na długi szpitala ale i na wasz zadłużony bank. Hehehe Bo chyba te same osoby rządzą szpitalem i bankiem.
Sasiad I Ogolniak! 2020-02-13 06:20:12
0 0
Ogolniak, TO Z 17 lat ROBOLA I Jego BUNT...................................................... Abija I Jaiba, dwa KROLE....................... Szlachetna Abija, NIE lubi, po PROSTU ROBOLA, BO MA DOBRE STUDIA. ABIJA, zaangazowala cala swoja goscinnosc I nawet ARMIE I Elite, przeciw DRUGIEMU, NA,, Tej Dolinie rozpaczy,,.
2020-02-13 08:45:04
1 0
Ta pani Alicja z krainy czarów to tylko rodzinie pomaga. Jeszcze 3 lata i ta kadencja się skończy tak jak się zaczęła szkoda tylko że nasza gmina jak była 4 000 000 zł na plusie za poprzednich rządów to teraz będzie z 10 mil na minusie
Mateusz2020-02-13 09:50:30
0 1
Bezczelność, próżność i prostactwo. Grabówka nie da się zastraszyć prokuratura, mało tego wytoczy takie same działa. Mamy zabezpieczone konkretne materiały , uderzą one w samo sedno. Zdajemy sobie sprawę kto jest autorem tych komentarzy Zarazem dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają. JESTEŚCIE WIELCY!!
rodzic z Niebocka2020-02-13 20:00:51
0 0
Młody Człowieku! Po pierwsze - kulturę osobistą wynosi się z domu - więc tego nawet nie skomentuję! A po drugie - czyżbyś sugerował (cytując klasyka), że lepsze jest wrogiem dobrego?....
Baba z wioski2020-02-14 07:50:34
0 0
Po co esanok umieszcza newsy z grabówki jak ta wioska podpada pod brzozów..
Dorota2020-02-14 08:03:03
0 0
Tyle mądrych ludzi tu śiedzi a żadnej metorycznej wiedzy.. Rozwiazanie jest jedno .. Narobić wiecej dzieci.. W tej wiosce na 10 panien przypada 0 kawalerów.
Uczeń 2020-02-14 08:16:15
0 0
Ja tym dzieciom wspłczuje przy tak malej liczbie pytają ich na kazdej lekcji
Cała prawda o egzaminach2020-02-14 13:42:58
0 0
W oparciu o dane z OKE Kraków wyczytałem, że w roku 2016: Grabówka - liczba uczniów: 6, język polski i matematyka: 2 stanin, język angielski: 2 stanin Niebocko -liczba uczniów:14, język polski i matematyka: 5 stanin, język angielski: 6 stanin. Po 3 latach edukacji w Gimnazjum w Niebocku, do którego uczęszczali uczniowie z Grabówki z podanymi wyżej wynikami, wyniki egzaminów są następujące: język polski: 5 stanin, historia i wos: 5 stanin, matematyka: 6 stanin, przedmioty przyrodnicze: 7 stanin, język angielski: 6 stanin, język niemiecki: 6 stanin. Zadziwiające!!! Dlaczego na Waszej stronie fb powołujecie się tylko na wyniki z ostatniego roku? Po tych chociażby wynikach widać przyrost wiedzy i umiejętności Waszych dzieci, które nie chodziły do 6-osobowej klasy, tylko do 20. W związku z tym nauczania indywidualnego, tak jak w Grabówce, nie mieli. Ze strony szkoły w Niebocku z kolei wyczytałem, że dzieci miały możliwość wszechstronnego rozwoju, czego dowodem są odnoszone i udokumentowane w 2019r. sukcesy. Dla zainteresowanych wynikami z pozostałych lat: odsyłam na stronę OKE. Zachęcam również do lektury kalkulatora EWD, który dużo Wam powie o przyroście wiedzy Waszych dzieci!!!!!! Pozdrawiam rodziców i uczniów z Grabówki!!!!!
KR2020-02-14 21:14:36
0 0
Do "były uczeń"- najgorsze jak się z chama zrobi pan!
Krus2020-02-17 21:25:54
0 0
Komentarzy nie widać . Tylko ten pierwszy