SANOK / BYKOWCE / ZABŁOTCE. Dzisiaj w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta. Nie ma w nim mowy o poszerzeniu Sanoka. Czy to oznacza zaprzepaszczenie szans na powodzenie sztandarowego projektu władz Sanoka? Zgodnie z harmonogramem prezentowanym przez miasto na początku całej procedury, decyzja ma zapaść do końca lipca. Jutro ostatni dzień tego miesiąca.
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj rozporządzenie, w którym miała znaleźć się decyzja o poszerzeniu Sanoka. Dokument zaakceptowano i został on opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ale bez zapisów o poszerzeniu Sanoka i wcieleniu do miasta sołectw: Zabłotce, Bykowce i Trepcza.
Czy oznacza to, że poszerzenie Sanoka, o które walczyły władze miasta, na czele z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim, nie dojdzie do skutku? Przynajmniej nie w ramach toczącej się od listopada 2020 roku procedury? Przekonamy się zapewne niebawem, gdyż zgodnie z prezentowanym przez magistrat harmonogramem związanym z całą procedurą, ostateczna decyzja Rady Ministrów ma zapaść do 31 lipca 2021 roku.
Informację potwierdza profil Gmina Wiejska jest OK (Fb).
Wkrótce kolejne informacje w tej sprawie.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta
Ostateczna decyzja Rady Ministrów rządu PiS zakończy procedurę starań o poszerzenie miasta Sanoka. Wiele jej części odbyło się niestety w atmosferze konfliktu, kontrowersji i chaosu informacyjnego.
Przypomnijmy, że na samym początku władze miasta miały pomysł na wcielenie do Sanoka 8 sołectw: Trepcza, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Stróże Małe, Stróże Wielkie, Bykowce oraz Zahutyń. Następnie doszło do zmiany koncepcji i do wyznaczonego grona dołączyło Międzybrodzie oraz Czerteż. Ostatecznie, Rada Miasta Sanoka zajmowała się projektem mówiącym o wcieleniu zaledwie trzech wiosek: Zabłociec, Bykowiec oraz Trepczy.
Mieszkańcy wsi, którzy w ogromnej większości nie zgadzali się na przyłączenie ich miejscowości do Sanoka zorganizowali wiele akcji protestacyjnych z najechaniem traktorami na Sanok na czele. W konsultacjach, które objęły 9 sołectw, gdzie frekwencja wyniosła 72%, aż 98% mieszkańców było przeciwnych przyłączeniu. Z kolei jeśli chodzi o konsultacje wśród sanoczan, frekwencja wyniosła 3,77%, a za powiększeniem miasta opowiedziało się 61% respondentów.
Mieszkańcy wsi zarzucali włodarzom miasta chęć ratowania zadłużonego budżetu miasta środkami z ich sołectw. Zaznaczali przywiązanie do tradycji wiejskich oraz strach przed wyższymi podatkami, likwidacją kół gospodyń wiejskich czy szkół. Mieli pretensje o to, że nikt się z nimi nie spotkał i nie przedstawił warunków wejścia do miasta. Jak mówili, nie było żadnej oferty, a o pomyśle wchłonięcia ich sołectw dowiedzieli się z mediów.
Natomiast władze miasta od początku sygnalizowały korzyści, jakie będą płynąć z poszerzenia. Mówiono o emigracji sanoczan z miasta na wieś, a także o pozyskaniu dodatkowych środków, które zasiliłyby sanocki budżet. Zaznaczano, że pieniądze pomogłyby w przeprowadzeniu inwestycji w nowych dzielnicach Sanoka. Na terenach wiejskich miałby nastąpić rozwój budownictwa i transportu. Mówiono również o dbałości o przyszłość sanoczan i o zrównoważonym rozwoju miasta.
grafika poglądowa
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pomysł poszerzenia Sanoka zmiażdżony przez mieszkańców wsi! 98% nie chce do miasta
Konsultacje ws. poszerzenia miasta: Frekwencja w Sanoku 3,77%
Zahutyń znokautował miasto. Konsultacje w gminie Zagórz zakończone
PiS słucha Polaków? To już czas przeszły
Kontrowersyjny wywiad burmistrza Matuszewskiego. „Nie ma sklepów, nie ma życia”. „Sypialnia” (VIDEO, ZDJĘCIA)
SANOK: Protest mieszkańców. Traktory wjeżdżają do Sanoka! (VIDEO)
Matuszewski ironicznie o Trepczy. „Może na górze napisać Hollywood?”
Burmistrz Matuszewski chce powiększyć Sanok. Dwukrotnie! (VIDEO, ZDJĘCIA)
foto: grafika poglądowa (Red., UM Sanok)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz