REKLAMA
REKLAMA

Strajk w dawnym PBS. Dzisiaj kolejne mediacje (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dawnym Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku trwa spór zbiorowy pracowników z zarządem. Jak udało nam się dowiedzieć, na dzisiaj zaplanowano kolejną turę mediacji. Czy przyniosą one pozytywne dla obu stron efekty? Przekonamy się niebawem.

W Banku Nowym BFG (dawny PBS) trwa spór zbiorowy pracowników z zarządem jednostki. Kilka dni temu doszło do strajku ostrzegawczego, podczas którego pracownicy domagali się godnych zarobków oraz poważnego traktowania. Przedstawiciele właściciela banku ocenili akcję strajkową jako „nieodpowiedzialną eskalację”, zaznaczając, że zorganizowano ją już drugiego dnia po rozpoczęciu mediacji.

Na dzisiaj zaplanowano kolejną turę negocjacji. Wczoraj na naszym portalu publikowaliśmy artykuł z odpowiedzią pracowników banku na pojawiające się w mediach oświadczenia zarządu: OTRZYMALIŚMY. Odpowiedź pracowników banku na oświadczenia zarządu. Do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przesłaliśmy prośbę o komentarz. Oto odpowiedź:

Rozmowy trwają, w piątek rozpoczyna się kolejny cykl mediacji. Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale postulaty muszą uwzględniać sytuację banku, który w ub. roku przeszedł przymusową restrukturyzację. Spór nie wpływa na bezpieczeństwo środków klientów – czytamy w krótkim komunikacie.

Czekamy na rozwój sytuacji. Być może dzisiejsze rozmowy przyniosą przełom i akceptowalne dla obu stron warunki zakończenie sporu.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Protesty pracowników dawnego PBSu. Czy dojdzie do strajku generalnego?

OTRZYMALIŚMY. Odpowiedź pracowników banku na oświadczenia zarządu

SANOK. Pracownicy dawnego PBSu wyszli na ulicę! (VIDEO, ZDJĘCIA)

VIDEO 1

VIDEO 2

VIDEO 3

 Przypomnijmy, że we wtorek 20 lipca, w godzinach 13:00-15:00 pracownicy Banku Nowego BGF (dawniej PBS Sanok) przystąpili do strajku i przestali obsługiwać klientów. To efekt sporu zbiorowego podjętego przez Ogólnopolski Pracowniczy Związek Zawodowy Konfederacja Pracy. Przedstawiciel związku mówił nam, że pracownicy mają dość niepoważnego traktowania przez pracodawcę. – Załoga jest zbulwersowana. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową i cały czas dokładane są im nowe obowiązki wiążące się z coraz większą odpowiedzialnością – przekazywał w ubiegłą sobotę w rozmowie z naszym reporterem Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Wszystko zaczęło się od przymusowej restrukturyzacji PBS Sanok, do której doszło w styczniu 202o roku. Przejęcie banku było olbrzymim zaskoczeniem dla wielu pracowników. Informacje o przymusowej restrukturyzacji PBSu przekazywaliśmy na bieżąco publikując każdą istotną wiadomość. Między innymi tutaj: SANOK: Bank PBS czasowo zawieszony! Trwa przymusowa restrukturyzacja (FOTO).

Strajk w Banku Nowym BFG S.A. zostaje podjęty ponieważ negocjacje w ramach sporu zbiorowego OPZZ Konfederacji Pracy nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Pomimo prób sprawnego prowadzeni negocjacji z pracodawcą spotykamy się z obstrukcją tego procesu. W takim przypadku, gdy brak jest realnego partnera do rozmów, sięgamy do gwarantowanego konstytucyjnie, prawa do strajku – czytaliśmy w komunikacie zapowiadającym wtorkową przerwę w świadczeniu pracy przez załogę byłego PBSu.

Na czym konkretnie polega spór pracowników z pracodawcą?

Pracownicy nie są poważnie traktowani przez zarząd banku. Jesteśmy zbulwersowani i to uczucie narasta. Pracownicy sektora finansowego zarabiają najniższą krajową, a mają coraz więcej obowiązków i ponoszą coraz większą odpowiedzialność za to, co robią. Po restrukturyzacji kolejki w banku wcale się nie zmniejszyły – zaznacza Grzegorz Matuła, przewodniczący związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy w Banku Nowym BFG S.A.

Do kwestii zaplanowanego strajku pracowników odniósł się Bank Nowy BFG.

– Potwierdzamy istnienie sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi. Byliśmy i jesteśmy otwarci na rozmowy, jednak postulaty strony pracowniczej muszą być realistyczne i uwzględniające sytuację finansową banku, a także jego specyficzny charakter instytucji pomostowej, na którą nałożone są ograniczenia w prowadzeniu działalności bankowej. Zgodziliśmy się na zaproponowanego przez związki zawodowe mediatora – czytamy z kolei w oświadczeniu wydanym przez Bank Nowy BFG jeszcze przed wtorkowym strajkiem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

We wtorek strajk pracowników byłego PBSu! „Nie traktuje się nas poważnie”

SANOK: Mediacje w banku. Wydano oświadczenie

SANOK. Czy strajk pracowników dawnego PBSu zostanie odwołany? Jest wstępne porozumienie

Będzie strajk pracowników banku! Ostatecznie nie osiągnięto porozumienia

23-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)