SANOK / PODKARPACIE. Narastają emocje związane z planami rozszerzenia Sanoka o 10 wsi w tym 9 z Gminy wiejskiej Sanok. Mieszkańcy sołectw jednoczą się i zapowiadają wyjście na ulice oraz aktywne protesty.
Jako pierwsi zdecydowany sprzeciw wyrazili mieszkańcy Czerteża, którzy nie chcą włączenia swojego sołectwa w granice Sanoka – Ten pomysł jest absurdalny i po to też wszyscy się tutaj zebraliśmy, żeby zademonstrować swój sprzeciw. Nie chcemy oddać naszej ziemi, stoimy murem za naszą wioską i będziemy jej bronić – mówi Karol mieszkaniec wsi.
Ludzie protestują bo nie chcą podwyżek
– Moja córka mieszka w Sanoku i mam porównanie ile ona płaci tam za śmieci a ile ja tutaj. Jakie są podatki w Sanoku a jakie u nas – mówi pan Henryk.
W ślad za mieszkańcami Czerteża, poszli ich sąsiedzi z Zabłociec
– Burmistrz miasta obiecuje nam w swoich ulotkach drogi, wodociągi i inne rzeczy, które my już tutaj mamy – mówi pan Andrzej. Mieszkańcy wsi nie rozumieją też argumentu burmistrza, że oni korzystają z dóbr miejskich za które płacą sanoczanie. – Za wszystko się płaci, za basen, kino, muzea, parkingi, wodę, kanalizację, drogi (podatek drogowy w paliwie). Co niby burmistrz nam daje za darmo? – denerwują się mieszkańcy okolicznych wsi.
Mieszkańcy zagrożonych miejscowości nie chcą również stracić możliwości bezpośredniego wpływania na kierunek rozwoju wsi i planowane, przyszłe inwestycje. Teraz decydują o sobie podczas głosowań na wiejskich zebraniach, po przejęciu wsi przez miasto stracą ten przywilej.
Miasto Sanok chce przejąć 9 sołectw gminy wiejskiej Sanok (Czerteż, Zabłotce, Sanoczek, Płowce, Bykowce, Stróże Wielkie, Stróże Małe, Trepcza, Międzybrodzie) i jedną z gminy Zagórz (Zahutyń)
W tym momencie sytuacja finansowa miasta jest bardzo trudna – planowane zadłużenie na ten rok stanowi 54% wartości budżetowych dochodów (104 mln zł). Wskaźnik zadłużenia miasta określony Ustawą o Finansach Publicznych w roku 2021 pozwalający na bezpieczną obsługę długu jest na granicy jego przekroczenia (1,65 – 1,67) również w roku 2022 a jego niespełnienie skutkuje dla miasta nie uchwaleniem budżetu.
Mieszkańcy postrzegają plany włodarzy Sanoka jako próbę wzmocnienia sytuacji finansowej miasta kosztem wsi.
Idea poszerzenia granic miasta konfliktuje dotychczas współistniejące w zgodzie społeczności miasta i wsi. Protesty zapowiedzieli już mieszkańcy pozostałych miejscowości w Gminie Wiejskiej Sanok.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.