REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Ostrzegają mieszkańców przed wzrostem opłat za śmieci o 100% (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec osiedla Błonie w Sanoku sygnalizując temat ostrzeżenia, które w ostatnim czasie pojawiło się na klatkach bloków administrowanych przez Sanocką Spółdzielnię Mieszkaniową. Jak dowiadujemy się z treści pism wywieszonych do wglądu dla mieszkańców, przeprowadzone przez służby miejskie kontrole wyrzucanych przez sanoczan śmieci wykazały nieprawidłowości w zakresie segregowania śmieci. W pojemnikach na odpady zmieszane miały znajdować się opakowania z tworzyw sztucznych, metale, szklane butelki czy materiały budowlane. Miasto przestrzega, że jeśli sytuacja się powtórzy, wszczęte zostanie postępowanie skutkujące podniesieniem stawki opłaty za gospodarowanie odpadami dla mieszkańców, którzy nie wywiązują się z obowiązku segregacji. Rada Dzielnicy Błonie stworzyła własne plakaty, poprzez które ostrzega mieszkańców przed wzrostem cen nawet o 100%!

Jako mieszkańcy jesteśmy ostatnimi tygodniami zasypywani informacjami o kolejnych kontrolach, o skutkach, o podwyżkach. Nikt nie wie, kiedy są te kontrole przeprowadzane, przez kogo, dlaczego nie ma daty kontroli? Chętnie przyjdę i popatrzę w jaki sposób jest przeprowadzana. Jako mieszkańcy mamy prawo uczestniczyć w takiej kontroli – pisze do nas Internauta.

Odnosi się w ten sposób do komunikatów, które jakiś czas temu pojawiły się na klatkach bloków administrowanych przez Sanocką Spółdzielnię Mieszkaniową nie tylko w dzielnicy Błonie. Urzędnicy SSM informują w nich o piśmie podpisanym przez wiceburmistrza Artura Kondrata dotyczącym kontroli wiat śmietnikowych przeprowadzonej w dniach 18 i 21 lipca br. Miasto poinformowało spółdzielnię o wynikach kontroli. Wykazano, że mieszkańcy nie wywiązują się z obowiązku segregacji odpadów komunalnych.

W pojemnikach na odpady zmieszane znajdowały się: opakowania z tworzyw sztucznych, odpady ulegające biodegradacji, metal, aluminium (całe reklamówki zapełnione czystymi puszkami aluminiowymi), opakowania ze szkła, papier, tektura, opakowania wielomateriałowe, opakowania po farbach. Ponadto niektóre pojemniki zapełnione były materiałami budowlanymi (tapety, styropian, budowlany, listwy plastikowe, pianki uszczelniające, profile itp.) – czytamy w piśmie wysłanym przez magistrat do spółdzielni.

Kolejna kontrola zostanie przeprowadzona w IV kwartale br. i w przypadku ponownego stwierdzenia nieprawidłowości zostanie wszczęte postępowanie skutkujące znacznym podniesieniem stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi – brzmi komunikat SSM, wywieszony na klatkach.

Z dokumentem, który wysłano do SSM z Urzędu Miasta Sanoka można się zapoznać tutaj:

DOKUMENT – KLIKNIJ

Sanocka Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do mieszkańców o przestrzeganie zasad segregacji odpadów. Przypomniano również, że dużo odpadów pozostawianych jest przy wiatach śmietnikowych. Są to szczególnie odpady wielkogabarytowe tj. meble, opakowania po sprzęcie AGD i RTV, materiały budowlane powstałe po wykonanych remontach.

Przypominamy, że odpady te każdy mieszkaniec ma obowiązek dostarczyć do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Segregowanych (GPZOS). Kody kreskowe oraz druki oświadczeń potrzebne do okazania w GPZOS są dostępne w Administracjach Osiedli SSM lub w biurze ZGZM przy ul. Traugutta 9 w Sanoku. Pozostawienie zarówno tych odpadów jak i pozostałych przy wiatach generuje dodatkowe koszty uporządkowania terenu oraz ich wywozu. Skutkuje to wzrostem opłat eksploatacyjnych. Ponadto pozostawienie odpadów przy wiatach naraża je na działania warunków atmosferycznych oraz wabi zwierzęta (w tym lisy i szczury), co oprócz nieładu może stwarzać dodatkowe zagrożenia dla zdrowia ludzi. Prosimy mieszkańców o właściwe segregowanie odpadów biodegradowalnych. Do pojemników na te odpady nie należy wrzucać resztek mięsa, kości i wlewać odpadów ciekłych, które wypływają z pojemników – apeluje SSM.

grafika poglądowa

Z inicjatywą wyszła Rada Dzielnicy Błonie. Przygotowano własne plakaty z grafikami obrazującymi skalę podwyżek, które mogą czekać niefrasobliwych mieszkańców.

Z plakatów opieczętowanych przez radę dzielnicy dowiadujemy się, że opłaty mogą wzrosnąć nawet o 100%! Z 29 zł na 58 lub nawet więcej.

W dalszej części listy do redakcji Internauta pyta o skuteczność „wyłapywania” osób, które podrzucają odpady.

Dlaczego nic nie robią z osobami spoza osiedla, które podjeżdżają autami i wyrzucają śmieci pod wiatę śmietnika?

Do sprawy wrócimy.

13-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Oczywiscie wina Putina i Tuska :) 2022-09-13 15:28:34
0 2
a nie drukowania kasy i niszczenia pieniądza w Polsce
Odpowiedz
Ewa2022-09-13 15:29:37
2 0
Dlaczego ma być odpowiedzialność zbiorowa ?
Odpowiedz
Bo tak chce unijny ład2022-09-13 19:13:39
0 0
bo tak działa system w ssm. Z góry na dół - wszyscy płacą tą samą stawkę. Proste. Nikt się nie będzie rozdrabniał. A tak z drugiej strony jak oni to liczą? Sprzątanie klatek schodowych od metrów kwadratowych mieszkania? Przykład - rodzina 5 osobowa na parterze i taka sama rodzina na 4 piętrze, ale z mniejszym nieco mieszkaniem. Kto więcej schodów brudzi idąc do swojego mieszkania? Kto więc powinien więcej płacić za sprzątanie schodów na klatce? I proszę mi wskazać klatkę gdzie jest 600 lub 700 metrów - a za tyle ludzie w JEDNEJ klatce płacą. Obłęd w którym wykorzystywane są osoby niepełnosprawne. Kto i kiedy za tego typu matematykę się weźmie? Może jeszcze ogrzewanie od m/3 bo przecież tych jest więcej jak m/2? ZŁODZIEJE myślą że na tumanów trafili w całym mieście?
Miś2022-09-13 15:30:32
1 1
Wystarczy dać kamery i proceder się sam zlikwiduje
Odpowiedz
co to znaczy dać?2022-09-13 19:18:31
0 0
Czasy dawania już się skończyły. Teraz należy kamerę kupić, zamontować. Aby było widać numery blach - kamera musi mieć dobrą jak nie najlepszą z możliwych rozdzielczość. Ktoś to musi zgrywać, analizować - kolejne etaty nawet dla emerytów na umowę o dzieło to przecież dodatkowe koszty. Jedź może do USA - tam nikt niczego nie segreguje i jest ok. Jak najdalej od tej durnej unii trzeba się trzymać.
Segreguję od zawsze a teraz kara2022-09-13 16:47:10
1 1
Nie da się podnieść ceny wody to trza wyruchać ludzi gdzie indziej? Dla Bormistrza podwyżka i dla nas też! Hahaha! Dobeze, że istnieje jeszcze UOKIK, nie będzie zbiorowej odpowiedzialności! To nie PRL czy ZSRR
Odpowiedz
chcesz się założyć2022-09-13 19:26:35
0 1
grupka trzymająca władzę w mieście podniesie i cenę wody i cenę śmieci. Na samych śmieciach jest 2,5 mln w plecy - tak gospodarzą - już teraz. Wszystko przez te szkolenia śmieciowe - coś koło 60 tys w roku. Wicie, rozumicie, ble, ble, ble i głosowanko. Wzięło udział tylu radnych, tylu było za, tylu się wstrzymało, tylu było na nie. Proste chyba. Tor lodowy się sypie, ludzie krzyczą o dodatki do pensji, igrzyska się szykują, a radni jeszcze nie głosowali podwyżek dla samych siebie.....Jest okazja - to trzema korzystać - dopóki można
Sanoczanka/ osiedle Słowackiego.2022-09-13 17:12:13
0 1
Jeszcze segreguję, mimo niedostosowanych pojemników - wyrzucać trzeba po 1 śmieciu przez wąskie gardło "tulipanów" na plastik i papier. Często są one tak przepełnione, że śmieci trzeba popychać by się zmieściły. Dodatkowo daleko; kontenerów ok. 200 m. Dlaczego inne miasta mogą mieć duże pojemniki z pokrywą? Może Spółdzielnia / Służby miejskie zadbają o mieszkańców montując kamery, by nie podrzucali śmieci samochodami ludzie spoza osiedla / miasta (stały proceder) i dostosowane kontenery (mały otwór nie ograniczy ilości). Jak dotąd to tylko widzę zastraszanie cenowe. Jeżeli cena wzrośnie wg planu obiecuję, że przestanę segregować. Pozdrawiam.
Odpowiedz
w UK2022-09-13 19:37:22
0 0
można nieźle na segregacji zarobić - byłaby pani już tam milionerką. Spółdzielnia aby była gdzieś kamera musi wcześniej ją zakpić i zamontować. To też koszt przerzucony na mieszkańców bo spółdzielnia bidna po tych prezesach i odprawach. Kontenery małe i daleko - a gdzie mamy je ustawić jak potrzebny jest dobry do nich dojazd, a każde wolne miejsce zajmują samochody? Centrum miasta ul. Kościuszki - nawet na zakazie potrafią parkować co niektórzy równi i równiejsi pracownicy sądu. Dlaczego turyści nie płacą cały tydzień za możliwość zaparkowania - tylko sobota i niedziela już jest za free? Dlaczego mks-y wożą powietrze?!!!!!! Dlaczego emeryt nie kupi biletu za złotego tylko jeździ po całym mieście za free? W skali roku spore oszczędności moglibyśmy wygospodarzyć - dlaczego za arogancję władzy mają płacić rodziny wielodzietne którym ostatnio podniesiono już opłatę za śmieci o 143% i dano w twarz jedną złotówką ulgi (od razu to odczułam - wielkie dzięki), a materiał wideo z youtube został usunięty z tego "przemyślanego działania"?
Zamiast pomóc ludziom w ciężkich czasach2022-09-14 10:51:34
0 0
Kombinują jak to ich wyruchać. Rozliczenie będzie przy urnach wyborczych. Może wezmą kalkulator do ręki i policzą jak żyć za minimalną emeryturę? Chwalić Boga, że nie mają wpływu na ceny gazu, prądu i innych takich....
Odpowiedz
Mieszkaniec2022-10-25 10:15:14
0 0
Zaloze sie ze smieci czy bedziemy segregowac czy nie i tak podrozeja... cala ta akcja jest tylko po to aby powiedziec ze to nie podwyzka, tylko mieszkancy sami sa sobie winni ze mozna z nich sciagnac wiecej za smieci... a cala ta oplata to bardziej kolejny podateg niz zeczywista oplata...... Smieci to biznes.... A wystarczy kupic maszyne rozdrabniajaca i segregujaca i mielic wszystko razem a potem automat niech segreguje... ale nie o to przecierz chodzi - bo za smieci raz palci producent, potem klient kupujacy towar, nastepnie oplata za smieci a na koniec jest to przecierz darmowy material do recyklingu.... - Dlaczego nie zlikwidowac polowe opakowan!!! - dlaczego nie ma skupu butelek? i materialow do recyklingu... b o lepiej wziasc to za darmo i jeszzce doliczyc oplate!!!!!
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)