
HISTORIA: Obóz pracy katorżniczej i getto w Trepczy 1942 (21)
TREPCZA / PODKARPACIE. 75 lata temu, późną jesienią 1942 roku, gdy mrozy skuły lodem wody Sanu niemieckie władze okupacyjne podjęły decyzję o likwidacji obozu pracy katorżniczej w Trepczy. Powstał on latem tegoż roku utworzony z przetrzymywanych w Zasławiu młodych Żydów, dla których wzniesiono prowizoryczne baraki na łące u podnóża Fajki, gdzie Sanoczek łączy się z Sanem. Niemym świadkiem tych wydarzeń pozostaje międzybrodzka cerkiewka stojąca po drugiej stronie rzeki na jej skalistym brzegu.

Szczepienia – przymus a prawo wyboru? (VIDEO) (53)
Rozmowy niedokończone: Szczepienia – przymus a prawo wyboru?
Zobacz więcej: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.
W celu ochrony zdrowia i życia dzieci postulujemy o nowy system identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), utworzenie specjalnego funduszu odszkodowań wzorem 14 państw europejskich, utworzenie listy niezależnych ekspertów, zniesienia sankcji wynikających z ustawowego obowiązku szczepień oraz wprowadzenia dobrowolnych, refundowanych szczepień wzorem 18 państw europejskich.
Więcej na stronie: www.StopNop.pl

Sytuacja w Muzeum Historycznym w Sanoku zdaniem radnej Alicji Wosik. Czy radny Niżnik działa na szkodę muzeum sanockiego? (31)
POWIAT SANOK. Sytuacja w Muzeum Historycznym w Sanoku zdaniem radnej Alicji Wosik wygłoszona podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Sanockiego.

Zjawiskowo szybka wiosna. W pasiekach praca wrze (FILM)
PODKARPACIE. Pogoda coraz częściej zaskakuje i zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Podkarpaccy pszczelarze na dobre rozpoczęli pracę, bo temperatura na plusie zmobilizowała pszczoły. Te wyleciały już z uli i zbierają pierwszy pyłek. Tak szybkiej wiosny nie było już od lat.

„Nakręć” się na pomaganie
SANOK / PODKARPACIE. Polacy wyrobili już sobie nawyk zbierania nakrętek. Zbieramy je w zakładach pracy, szkołach czy na szpitalnych oddziałach. Robimy to z myślą o charytatywnych celach.

Jest już moneta z wizerunkiem ks. Zdzisława Peszkowskiego
SANOK / PODKARPACIE. Ks. prałat Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski – jeniec Kozielska, oficer Armii gen. Andersa, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, założyciel Fundacji „Golgota Wschodu”, harcmistrz, Naczelny Kapelan ZHP poza granicami Kraju, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla, Honorowy Obywatel Warszawy, Białegostoku, Sanoka i innych miast, patron kilku szkół, Hufca ZHP Ziemi Sanockiej i Rajdu Katyńskiego.

95 lat temu rodziła się Polska
Jesień 1918 roku była okresem w którym zmierzał do zakończenia długi proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości, bo odzyskanie niepodległości nie przyszło nagle – było wynikiem różnorakich działań podejmowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat niewoli. Różne drogi prowadziły do odzyskania wolności.

Wielki Post 2013 – Wielki Czwartek (FILM)
Trwa Wielki Tydzień. Do Wielkanocy pozostało trzy dni, co oznacza, że chrześcijanie rozpoczynają dzisiaj Triduum Paschalne i upamiętniają ustanowienie sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii. Słowo na Wielki Czwartek rozważa o. Andrzej Prugar OFMConv. Franciszkańskie rozważania „Przyjmij Słowo – daj wiarę” na Wielki Post 2013.
Nieznane historie Sanoka: „Sanocka historia naczelnika Kościuszki” (VIDEO)
SANOK. W pierwszym odcinku cyklu Nieznane Historie Sanoka, kierownik Działu Historycznego w sanockim muzeum Andrzej Romaniak przybliży losy sanockich pomników naczelnika Tadeusza Kościuszki. Projekt realizowany jest przy współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.