REKLAMA
REKLAMA

Akt oskarżenia przeciwko byłemu policjantowi. Pijany wiózł dziecko na rowerze i spowodował wypadek

SANOK, IWONICZ / PODKARPACIE. Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi P., byłemu funkcjonariuszowi policji z sanockiej komendy, który we wrześniu ubiegłego roku pijany doprowadził do wypadku drogowego. Mężczyzna wiózł na rowerze swojego 15-miesięcznego syna.

Wracamy do sprawy pijanego policjanta z sanockiej komendy, który 8 września 2017 roku w Iwoniczu na ulicy Floriańskiej uczestniczył w zdarzeniu drogowym. Przypomnijmy, że pijany 37-letni funkcjonariusz jechał na rowerze, przewożąc w foteliku swojego 15-miesięcznego syna. Jak wstępnie ustaliła krośnieńska policja, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu toyotą yaris i wjechał wprost pod koła pojazdu. Poważnych obrażeń doznał wówczas chłopiec, który śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do rzeszowskiego szpitala.

Sprawę badała Prokuratura Rejonowa w Krośnie

Do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi P. o przestępstwo z art. 177 par. 2 k.k. w związku z art. 178 par. 1 k.k.. Oznacza to, że policjant po służbie umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym. W stanie nietrzeźwości kierował rowerem, przewożąc w foteliku 15-miesięczne dziecko. Nie zachował szczególnej ostrożności, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu toyotą yaris i doprowadził do zderzenia obu pojazdów, w następstwie czego chłopiec doznał rozległych obrażeń ciała, stanowiących zagrożenie jego życia i zdrowia – mówi prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Oskarżonemu w tej sprawie grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusza zwolniono ze służby

Policjant został zwolniony ze służby z dniem 08 grudnia 2017 r. na podstawie  art. 41 ust.2 pkt 5 i art. 45 ust. 1 w zw. z art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji ze względu na ważny interes społeczny, który jest tożsamy z interesem służby. Rozkaz o zwolnieniu został podpisany przez insp. Zbigniewa Sowę, pełniącego wówczas obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie – informuje Anna Oleniacz, rzecznik prasowy sanockiej policji.

Przypomnijmy, że początkowo zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o Policji policjant został zawieszony w czynnościach służbowych na okres 3 miesięcy. Wówczas zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

Jak czytamy w przepisach, policjant zostaje zwolniony ze służby w przypadku: skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, wymierzenia przez sąd prawomocnym orzeczeniem środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu policjanta (art. 41 ust. 1).

Policjanta można natomiast zwolnić ze służby w przypadku: skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, inne niż umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, gdy wymaga tego ważny interes służby, popełnienia czynu o znamionach przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie go jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostawanie w służbie, upływu 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych, jeżeli nie ustały przyczyny będące podstawą zawieszenia (art. 41 ust. 2).

W pierwszych przypadkach zwolnienie jest obligatoryjne, natomiast w tych kolejnych już fakultatywne i zależy m. in. od wagi czynu, szkodliwości dla służby, czy też dotychczasowej opinii służbowej policjanta.

Sprawa byłego już funkcjonariusza niebawem ma trafić na wokandę.

22279097_1451874708265624_1034782311_o

foto: archiwum KMP Krosno/red.

ZOBACZ TAKŻE:

Pijany policjant jechał na rowerze, czy go prowadził? To oceni biegły

Policjant był pijany w momencie wypadku. Jest zawieszony, grozi mu wydalenie ze służby

Pijany policjant z sanockiej komendy spowodował wypadek. Grozi mu nawet 12 lat więzienia

15-miesięczny chłopczyk ciężko ranny po zderzeniu roweru z osobówką (ZDJĘCIA)

09-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)