REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Strajk w podstawówkach zawieszony! Nie będzie rekompensaty finansowej

SANOK / PODKARPACIE. Poświąteczna środa jest pierwszym dniem zawieszenia strajku nauczycieli w sanockich szkołach podstawowych. Dziś lekcje odbywają się zgodnie z planem. Przerwanie akcji jest bezterminowe.

Dziś 17 dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Trwają negocjacyjne przepychanki pomiędzy stroną związkową i rządem. Nic nie zapowiada przełomu, coraz mniej nadziei dają zwołane obrady okrągłego stołu. Coraz więcej szkół w kraju zawiesza strajk, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W Sanoku, jeszcze przed świętami, zawieszenie akcji zapowiedziały szkoły średnie. Ze strajku zrezygnowały też przedszkola. Teraz przyszedł czas na szkoły podstawowe. Wstrzymanie strajku dotyczy wszystkich placówek i jest bezterminowe. Stosowne informacje w tej sprawie przekazano rodzicom za pomocą elektronicznych dzienników oraz za pośrednictwem komunikatów opublikowanych na stronach internetowych szkół.

Nauczyciele strajkujący w sanockich szkołach podstawowych i przedszkolach przerwali trwający od 8 kwietnia 2019 r. protest. Od dziś zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych podległych Gminie Miasta Sanoka odbywają się zgodnie z planem lekcji – mówi Grzegorz Kornecki, wiceburmistrz Sanoka.

Dużo mówi się również o finansowych rekompensatach za czas strajku. Mechanizmy wypłacenia pieniędzy nauczycielom konstruują włodarze szczególnie większych miast. Dlatego też, w większych aglomeracjach belfrzy śmielej podchodzą do tematu kontynuowania protestu. Teoretycznie nie można wypłacać pensji za czas, kiedy nie podejmowało się pracy. Przypomina o tym w specjalnym komunikacie Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, w Sanoku, właśnie ze względu na opinię RIO, rekompensaty nie bierze się pod uwagę.

W wielu przekazach medialnych cytowany jest konkretny przepis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że: – W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

24-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)