REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Strajk w podstawówkach zawieszony! Nie będzie rekompensaty finansowej

SANOK / PODKARPACIE. Poświąteczna środa jest pierwszym dniem zawieszenia strajku nauczycieli w sanockich szkołach podstawowych. Dziś lekcje odbywają się zgodnie z planem. Przerwanie akcji jest bezterminowe.

Dziś 17 dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Trwają negocjacyjne przepychanki pomiędzy stroną związkową i rządem. Nic nie zapowiada przełomu, coraz mniej nadziei dają zwołane obrady okrągłego stołu. Coraz więcej szkół w kraju zawiesza strajk, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W Sanoku, jeszcze przed świętami, zawieszenie akcji zapowiedziały szkoły średnie. Ze strajku zrezygnowały też przedszkola. Teraz przyszedł czas na szkoły podstawowe. Wstrzymanie strajku dotyczy wszystkich placówek i jest bezterminowe. Stosowne informacje w tej sprawie przekazano rodzicom za pomocą elektronicznych dzienników oraz za pośrednictwem komunikatów opublikowanych na stronach internetowych szkół.

Nauczyciele strajkujący w sanockich szkołach podstawowych i przedszkolach przerwali trwający od 8 kwietnia 2019 r. protest. Od dziś zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych podległych Gminie Miasta Sanoka odbywają się zgodnie z planem lekcji – mówi Grzegorz Kornecki, wiceburmistrz Sanoka.

Dużo mówi się również o finansowych rekompensatach za czas strajku. Mechanizmy wypłacenia pieniędzy nauczycielom konstruują włodarze szczególnie większych miast. Dlatego też, w większych aglomeracjach belfrzy śmielej podchodzą do tematu kontynuowania protestu. Teoretycznie nie można wypłacać pensji za czas, kiedy nie podejmowało się pracy. Przypomina o tym w specjalnym komunikacie Regionalna Izba Obrachunkowa.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, w Sanoku, właśnie ze względu na opinię RIO, rekompensaty nie bierze się pod uwagę.

W wielu przekazach medialnych cytowany jest konkretny przepis ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że: – W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

24-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)