REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Powiat wyremontuje most na Białą Górę! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Sanockiej przyjęto uchwałę zakładającą przekazanie miliona złotych na remont mostu na Białą Górę, który od wielu lat znajduje się w fatalnej kondycji. Rada zabezpieczyła środki, prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

W ostatnich dwóch, trzech latach, o moście na Białą Górę powiedziano w zasadzie wszystko. Szczegółowo relacjonowaliśmy przebieg dyskusji i pomysłów na poprawę stanu przeprawy.

W poprzedniej kadencji obiecywano gruntowny remont mostu, ale ostatecznie do niego nie doszło.

Sprawą zajęli się radni nowej kadencji. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu Sanockiego zapadła decyzja o zabezpieczeniu miliona złotych na modernizację mostu na Białą Górę.

Jak udało nam się dowiedzieć, będzie to pierwszy etap remontu mostu, który pozwoli podnieść dopuszczalna masę pojazdu, który porusza się po obiekcie. W pierwszym etapie zostanie wymieniona część płyt i ustroju nośnego.

W głosowaniu nad projektem uchwały 19 radnych było za: Andrzej Betlej, Damian Biskup, Janusz Cecuła, Stanisław Chęć, Marzena Dziurawiec, Krystyna Galik-Harhaj, Jerzy Ginalski, Anna Hałas, Paweł Husak, Bogusław Jaworski, Wacław Krawczyk, Krzysztof Nitka, Sebastian Niżnik, Robert Pieszczoch, Jolanta Skoczołek, Jacek Sroka, Bogdan Struś, Kazimierz Wolański, Jerzy Zuba.

Dwóch wstrzymało się od głosu: Andrzej Chrobak, Jan Wydrzyński.

Do tematu wrócimy przedstawiając więcej szczegółów.

zdjęcia (galeria) z października 2023, archiwum redakcji


Przypomnijmy.

Temat przyszłości niszczejącego mostu na Białą Górę opisywaliśmy kompleksowo rok temu. Wszystko zaczęło się od petycji podpisanej przez ponad 500 mieszkańców, dotyczącej przede wszystkim zachowania ruchu kołowego na funkcjonującej od 45 lat przeprawie po wybudowaniu przez miasto nowego mostu. Pisaliśmy o tym tutaj: SANOK. Petycja w sprawie mostu. Podpisy ponad 500 mieszkańców i tutaj: SANOK. Mieszkańcy osiedla BIAŁA GÓRA: Jak dojedziemy do domów?! (VIDEO, ANKIETA).

Wywołane w ten sposób do tablicy władze powiatu, przedstawiły efekty pracy z ostatnich miesięcy. Kwestia konieczności remontu mostu na Białą Górę znajdowała się bowiem wśród priorytetów do wykonania w niedalekiej przyszłości dla starosty oraz współpracowników. Szef powiatowych struktur Stanisław Chęć starał się rozwiać wątpliwości dotyczące przejazdu samochodów: MOST na BIAŁĄ GÓRĘ. Starosta: Ruch samochodów będzie zachowany! (VIDEO).

Zorganizowano też spotkanie z mieszkańcami i tam również potwierdzono deklarację dotyczącą zachowania ruchu kołowego: SANOK. Obiecanki cacanki w sprawie mostu na Białą Górę? (VIDEO). Przedstawiono także trzy koncepcje modernizacji i rozbudowy przeprawy: Most na Białą Górę można kompleksowo przebudować. Za 12 mln złotych (ZDJĘCIA). Opracowania stworzyło Biuro Inżynierskie MostRES. Dokumenty były gotowe w lutym 2022 roku. Za ich stworzenie powiat zapłacił około 30 tys. złotych. Specjaliści w zakresie budowy i eksploatacji mostów przedstawili trzy koncepcje modernizacji mostu.

W skrócie (odsyłamy do szerszej analizy pod powyższym linkiem), pierwsza koncepcja zakładała wykonanie podstawowych prac, wydłużających okres bezpiecznej eksploatacji za około 3,5 mln złotych. W ramach drugiej koncepcji zaproponowano pozostawienie istniejącej konstrukcji dźwigarów głównych mostu z uwzględnieniem ich kompleksowego remontu i zwiększeniu rozstawu oraz wykonanie nowej, szerszej części jezdnej pomostu, tj. stalowych poprzecznic i stalowej płyty ortotropowej. Taki zakres prac pochłonąłby około 6,5 mln złotych. Trzecia z wersji projektowych zakłada przede wszystkim budowę nowych przęseł. Z perspektywy przedstawionego opracowania, to kompleksowa modernizacja mostu na Białą Górę. Przewiduje ona demontaż istniejącego przęsła z elementów drogowego mostu składanego DMS-65 i wykonanie nowej konstrukcji. Tutaj koszt wzrósłby do około 11,5 mln złotych. Oczywiście, dzisiaj należałoby wziąć poprawkę na inflację i ceny materiałów. Pisaliśmy również o czwartej opcji, która jak mówił starosta Stanisław Chęć, nie została zawarta w oficjalnej ekspertyzie. Zakłada ona możliwość instalacji tymczasowych podpór, przeniesienia na nie istniejącego mostu i równoczesnej budowy nowej przeprawy na istniejących już filarach: Nowa koncepcja, nowe możliwości. Co dalej z mostem na Białą Górę? (ZDJĘCIA).

Sprawę komentował Jan Wydrzyński, były radny Rady Miasta Sanoka oraz były dyrektor sanockiego MOSiRu: KOMENTARZ: „Święta wojna po sanocku”?

W lipcu br. publikowaliśmy nagranie członka zarządu powiatu Damiana Biskupa. SANOK. Co z mostem na Białą Górę? BISKUP: Remont możliwy w rok! (VIDEO).

grafika poglądowa

Do przekroczenia stanu alarmowego na Sanie w Sanoku doszło w czerwcu 2020 roku. Zalana została ul. Rybickiego, ogródki działkowe, zamknięty tymczasowo został most na Białą Górę. 23 czerwca woda sięgała 455 cm!

San pokazał oblicze groźnego żywiołu. Jak wyglądał moment kulminacyjny? (VIDEO, ZDJĘCIA)

21-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

CUI BONO2024-06-21 09:47:37
0 0
No to może ktoś ruszy zwoje mózgowe i przeanalizuje. Dlaczego to miejsce zostało wybrane na most już dziesiątki lat temu a nie to matuszewsko sosenkowe uzasadnianie jednoosobowo, jedynie słuszną kalkulacją. Jakie mosty poprzednio biegły na Białą Górę? Jakie cele były przed ich wybudowaniem Komu służyły, jaką funkcję pełniły ile kosztowały, dlaczego przestały istnieć? Nawet teraz obecnie przy naszych związanych rękach i kieszeniach obciążonych przez miłościwie planującego burmistrza musimy wiedzieć kto skorzystał i kto skorzysta na kwiecistych argumentach z kartki papieru wyssanych na które nie jeden mieszkaniec w dobrej wierze dał się nabrać. Nie kto inny niż Matuszewski przekonywał chyba jeszcze w tym roku, że tańszy most nowy sosenkowy niźli przebudowa starego mostu.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)