Susza nad „Bieszczadzkim Morzem”. Zdjęcia z ostatniego weekendu
SOLINA / PODKARPACIE. W ostatni słoneczny weekend nad Jeziorem Solińskim znów pojawiły się tłumy turystów i osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu, w niepowtarzalnej scenerii. Do naszej redakcji dotarły kolejne świetne zdjęcia z jednej z rodzinnych wypraw. Przedstawiają wiele miejsc nad „Bieszczadzkim Morzem”. Wyraźnie widać na nich jak mało wody jest w niektórych zatokach.
O niskim stanie wody w Jeziorze Solińskim pisaliśmy ostatnio tutaj: Niski stan wody w Jeziorze Solińskim (ZDJĘCIA), JEZIORO SOLIŃSKIE: Wysuszona zatoka w Wołkowyi (ZDJĘCIA). Publikowaliśmy zdjęcia między innymi przeprawy promowej w Polańczyku czy zatoki w Wołkowyi. Dziś prezentujemy fotografie wykonane przez naszego Czytelnika podczas rodzinnego, weekendowego wypadu w Bieszczady, w tym nad Zalew Soliński.
Przypominamy, że pod koniec lutego 2019 roku w poziom wody Jeziora Solińskiego wynosił 414,36 m n.p.m. i był niższy w stosunku do ubiegłorocznego o 83 cm (stan na dzień 26.02.2019 r.). Napełnienie wynosiło 374 mln m3, a rezerwa blisko 98 m3. Odpływ średni wynosił 9 m3/s, a dopływ ponad 17 m3/s. Kilka dni temu podawaliśmy, że napełnienie kształtowało się na poziomie 355 mln m3, a rezerwa to 116 mln m3. Średni odpływ – 6,6 m3/s, a średni dopływ 14 m3/s (stan na 5 października 2019). Teraz wody jest jeszcze mniej: 350 mln m3, rezerwa wynosi 122 mln m3, średni odpływ 9 m3/s, a średni dopływ 2,40 m3/s (stan na 24 października).
– Minimalny poziom piętrzenia wody w Jeziorze Solińskim do celów energetycznych wynosi 401,50 m n.p.m., a maksymalny 420 m n.p.m. – mówił nam w lutym Maciej Gelberg, Główny Specjalista ds. Komunikacji, Biuro Komunikacji Korporacyjnej, PGE Energia Odnawialna S.A.
Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce znajduje się na rzece San. Jest wyjątkowo malowniczo położony, pośród bieszczadzkich wzgórz. Solina jest jedną z największych elektrowni szczytowo-pompowych na dopływie naturalnym zapory betonowej. Moc zainstalowana wynosiła przed modernizacją 136 MW, a po modernizacji wynosi ok. 200 MW. Składa się z 4 hydrozespołów. Położona jest u stóp najwyższej w Polsce zapory typu ciężkiego. Możliwy do wykorzystania spad to 60 m. Górny zbiornik elektrowni tworzy największe w Polsce sztuczne jezioro. Elektrownia powstała w 1968 roku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Niski stan wody w Jeziorze Solińskim. Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach (ZDJĘCIA)
źródło: Red., Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
foto: materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: "Agrafka" w Polańczyku, "Czarna Zatoka", amfiteatr w Polańczyku, baza WOPR w Polańczyku, elektrownia wodna, Elektrownia Wodna Solina, Energetyk, Foto, fotorelacja, Jezioro Solińskie, Na wyspę Energetyk można było przejechać po płytach, Niski stan wody w Jeziorze Solińskim, polańczyk, poziom wody w Solinie, przeprawa promowa, Przeprawa promowa w Polańczyku, Solina, stan wody na Solinie, Susza nad "Bieszczadzkim Morzem". Zdjęcia z ostatniego weekendu, Widok z góry w Polańczyku, Wołkowyja, wyspa Energetyk, wysuszona zatoka w Wołkowyi, zalew soliński, zatoka, zatoka Jeziora Solińskiego, zatoka w Wołkowyi, zdjęcia, zdjęcia internauty, zdjęcia z zatoki w Wołkowyi
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz