POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Policjanci z sanockiej drogówki przez dwa dni prowadzili działania pod nazwą „Motocykl” na serpentynach pomiędzy miejscowościami Wujskie i Tyrawa Wołoska. Łącznie skontrolowano 31 kierujących motocyklami. W 11 przypadkach policjanci nałożyli mandaty karne, w trzech zastosowali pouczenia. 5 kierującym zatrzymano dowody rejestracyjne. Działania były przeprowadzone w związku z informacjami, że kierujący motocyklami nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a kontrole odbywały się w miejscach wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dyslokowanie służb wydziału ruchu drogowego na terenie powiatu sanockiego jest ściśle związane z zagrożeniami występującymi w danym miejscu. Pomocne są także policyjne statystyki, dzięki którym funkcjonariusze mają wiedzę o tym, w których miejscach najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Nieocenione są również sygnały pochodzące bezpośrednio od społeczeństwa, informujące o zagrożeniach występujących w pobliżu ich miejsc zamieszkania, czy też zaznaczane poprzez KMZB.
W związku z informacjami dotyczącymi kierujących motocyklami, którzy, przemieszczając się z miejscowości Wujskie do Tyrawy Wołoskiej, wykorzystują serpentyny jak tor przeszkód lub tor wyścigowy, sanoccy policjanci, wyposażeni w mierniki prędkości oraz wideorejestrator, w sobotę i niedzielę przeprowadzili akcję pod nazwą „Motocykl”. Działania były ukierunkowane na motocyklistów, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i stwarzają zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.
W ramach działań policjanci zatrzymali do kontroli 31 motocyklistów. Wobec 11, którzy popełnili wykroczenia, zastosowali mandaty karne, a 3 pouczyli. W 5 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych.
Tego typu działania będą kontynuowane.
Apelujemy do motocyklistów o bezpieczną i rozważną jazdę, o unikanie ryzykownych manewrów i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Natomiast kierowcom samochodów przypominamy, że motocykliści to równorzędni uczestnicy ruchu. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji.
Aby zwrócić uwagę na zagrożenie występujące w jakimś miejscu na terenie powiatu można skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęcamy do korzystania z tego narzędzia. Pamiętajmy! Każdy może mieć wpływ na swoje bezpieczeństwo.
Przypominamy, że obsługa mapy zagrożeń nie jest skomplikowana. Wystarczy wejść na stronę internetową podkarpackiej policji i kliknąć w zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące funkcjonowania aplikacji, odnośniki do KMZB oraz dane statystyczne. Bardzo ważne, aby spokojnie i z uwagą zapoznać się z regulaminem. Po jego zatwierdzeniu można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Nanosząc zagrożenie przekazujemy policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Policja przypomina jednocześnie, że mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.
Źródło: KPP Sanok
O skargach mieszkańców na motocyklistów jeżdżących po drogach Gór Słonnych pisaliśmy tutaj:
Szaleńcze rajdy motocyklistów na Słonnych. Mieszkańcy tracą cierpliwość
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz