ZMIENNICA / BRZOZÓW / PODKARPACIE. Znane są wyniki sekcji zwłok dwóch wilków odstrzelonych w sobotę w okolicy miejsca, w którym miało dojść do ataku wilków na pilarzy. – Sekcja zwłok wykazała obecność w żołądkach dwóch samic resztek pokarmowych pochodzących z gospodarstw domowych. Wilki te najprawdopodobniej żerowały przy śmietnikach, co potwierdza, że oba miały problem z pozyskiwaniem pokarmu w naturalny sposób i szukały łatwej zdobyczy w osadach ludzkich – informuje GDOŚ.
Sprawę ataku wilków na dwóch pilarzy w lesie pomiędzy Zmiennicą a Brzozowem opisywaliśmy między innymi tutaj:
O zdarzeniu zrobiło się głośno w całej Polsce. Kilka dni później, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przeprowadzili wizję terenową.
– W czasie oględzin miejsca, na podstawie identyfikacji tropów wilków, potwierdzono wersję osób pracujących w lesie. Wilki zbliżyły się do nich na bardzo małą odległość i nie chciały odstąpić. Zachowanie wilków było nienaturalne, mogące świadczyć o zaburzeniach. Dodatkowo, w czasie wizji terenowej doszło do kolejnego bliskiego kontaktu z wilkami, które – podobnie jak w przypadku wcześniejszego zdarzenia – nie wykazywały lęku, pomimo obecności dużego grona osób i pracy maszyn leśnych w pobliżu. Te same wilki widywane były w ostatnim czasie w różnych miejscach w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich. Okoliczności te świadczą o stwarzaniu realnego zagrożenia przez te osobniki ze względu na nieprzewidywalność ich zachowania – opisuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
W sobotę 6 marca doszło do odstrzału dwóch wilków. Stało się to w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Tusze zostały niezwłocznie przekazane do badań.
– Sekcja zwłok wykazała obecność w żołądkach dwóch samic resztek pokarmowych pochodzących z gospodarstw domowych. Wilki te najprawdopodobniej żerowały przy śmietnikach, co potwierdza, że oba miały problem z pozyskiwaniem pokarmu w naturalny sposób i szukały łatwej zdobyczy w osadach ludzkich, nie wykazując przy tym charakterystycznego dla wilków lęku przed ludźmi. Świadczy to również o tym, że wilki te – zgodnie z relacjami świadków – stale bytowały w sąsiedztwie siedzib ludzkich, uzależniając się od nich. Niewątpliwie zachowanie to powodowałoby dalszą eskalację konfliktów – czytamy w komunikacie GDOŚ.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz