REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Zbiorowe zatrucie w Sanoku. Sprawą zajęła się prokuratura

SANOK / PODKARPACIE. Policja pod nadzorem prokuratora prowadzi czynności sprawdzające w związku ze zbiorowym zatruciem, jakie miało miejsce w przedszkolu nr 3 w Sanoku. Trwają działania sprawdzające i weryfikujące podejrzenie popełnienia czynu z art. 165. §1 pkt 1 kodeksu karnego, czyli sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej. Nieumyślne popełnienie takiego przestępstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Tomasz Sokołowski

Sanocka i wojewódzka stacja sanepidu prowadzi intensywne działania nastawione na przecięcie drogi szerzenia się zbiorowego zatrucia, do jakiego doszło kilka dni temu w przedszkolu nr 3 w Sanoku. Trwa dochodzenie epidemiologiczne. Do tej pory, w wyniku badań mikrobiologicznych potwierdzono u 14 chorych czynnik etiologiczny zatrucia, którym jest pałeczka Salmonella Enteritidis. Inspektorzy czekają jednak na kolejne wyniki badań, gdyż na dzień 28 października liczba wszystkich zachorowań wynosi 93, w tym 29 osób było lub jest hospitalizowanych (27 dzieci oraz 2 osoby dorosłe).

Sprawą już w sobotę zajęła się Prokuratura Rejonowa w Sanoku. Jej wytyczne, co do gromadzenia materiałów wykonują policjanci z sanockiej komendy. W ramach tych czynności, policja została zobligowana do ustalenia:

– Liczby osób hospitalizowanych i ich przedstawicieli ustawowych (chodzi o osoby małoletnie),
– Czy na terenie placówki przedszkolnej działała samodzielna kuchnia, czy też jednostka korzystała z cateringu,
– Czy wszystkie osoby, które zajmowały się przygotowaniem posiłków lub ich podawaniem, miały aktualne badania zdrowotne.

Kluczowe dla całej sprawy będą wyniki dochodzenia epidemiologicznego prowadzone przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Gdy postępowanie się zakończy, wniesiemy o udostępnienie materiałów z wynikami. Na podstawie analizy wszystkich zebranych dokumentów prokurator podejmie decyzję czy śledztwo zostanie wszczęte – mówi nam Izabela Jurkowska-Hanus, Prokurator Rejonowy w Sanoku.

Za czyn z art. 165. §1 pkt 1 kodeksu karnego przy działaniu umyślnym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, natomiast w kontekście działania niemyślnego kara pozbawienia wolności do lat 3.

W ramach działań przeciwepidemicznych decyzją z dnia 28.10.2019 r. znak: PSE.470.14.2019 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku wstrzymał działalność Przedszkola

Nadal prowadzone są działania w kierunku ujawniania pozostałych zachorowań wśród osób narażonych.

Wkrótce kolejne informacje w sprawie zbiorowego zatrucia w Sanoku.

29-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)